Křesťan dnes

Holešovský festival letos představí Židy v umění 20. století

Holešov – Tématem letošního 19. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom v Holešově na Kroměřížsku budou Židé v umění 20. století. ČTK to řekla Jana Slovenčíková z pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov. Přehlídka se uskuteční od úterý do neděle. Nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, tanec, minikurz hebrejštiny i ochutnávku specialit židovské kuchyně.

Akce se budou konat především v Šachově synagoze, na zámku a zámeckém nádvoří. Jednou z mála výjimek bude v úterý od 15:30 vzpomínka na umučené obyvatele města a odhalení pamětní desky Davidu Meiselovi v parčíku na náměstí Svobody. „Narodil se v Holešově v roce 1885. Působil jako nadkantor v synagoze a potom odešel do Chorvatska, kde působil taky v synagoze. V roce 1941 zemřel v koncentračním táboře Jadovno,“ řekla Slovenčíková.

V programu festivalu nechybí hudební vystoupení violoncellistů Jiřího Hoška a Dominiky Weiss Hoškové, literární večer k stému výročí narození klavíristy Gideona Kleina se smyčcovým kvartetem Fama Q nebo výuka izraelských tanců. Tradičně budou i komentované prohlídky židovského hřbitova a synagogy nebo minikurz hebrejštiny s Achabem Haidlerem, který na festivalu představí svou novou knihu Židovské hřbitovy a pohřbívání.

Na středu chystají pořadatelé v tvrzi v nedalekých Kurovicích představení hebrejského nápisu, který pravděpodobně vznikl rukou dítěte v 17. století. Vyrytý text na stěně chodby v prvním patře zní „Napsal Josef, syn Šimšona“. Již dříve se při rekonstrukci tvrze objevily hebrejské nápisy také ze 17. století. Text obsahuje citace z tóry a autor ho vyškrábal do omítky v místnosti ve druhém patře tvrze.

Už tradiční součástí doprovodného programu je mezinárodní brigáda dobrovolníků, kteří od středy uklízejí židovský hřbitov. Kompletní program festivalu je zveřejněn na webu www.zidovskyfestival.cz.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní Šachova synagoga z 16. století je druhou nejstarší na Moravě a čtvrtou nejstarší v České republice. Rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

 

Autor: ČTK  Datum: 20. července 2019  Foto: Židovský festival 

Exit mobile version