Křesťan dnes

Íránský pastor Nadarkchání propuštěn v rámci amnestie

Íránský církevní představitel Júsef Nadarchání byl propuštěn z vězení a vrátí se ke své rodině.

Toto rozhodnutí přichází v době, kdy v islámské zemi pokračují protesty proti nošení hidžábu a zároveň se pozoruhodně zvyšuje počet křesťanských konvertitů.

SOUVISEJÍCÍÍrán uvěznil čtyři křesťany, je mezi nimi také vedoucí církve s manželkou  

V komentáři pro Premier Christian News označil zástupce organizace Christian Solidarity Worldwide pro Blízký východ toto rozhodnutí za „opravdu dobrou zprávu“. Uvedl, že se jedná o součást celostátní amnestie, kterou vydal íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Chameneí u příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979.

„Pastor Nadarchání je významným církevním představitelem. A trávil šestiletý trest v nejznámějším íránském vězení, kde jsou lidé mučeni k smrti. Pastor Júsuf se do vězení nedostal poprvé. Tato zpráva je však naprosto nečekaná,“ řekl Mena. 

Britský zpravodajský portál dále píše, že pastor Nadarkchání byl jedním ze čtyř křesťanů zatčených 13. května 2016 v Raštu během série razií íránských bezpečnostních agentů v domech křesťanů. 

Mena z CSW vysvětlil: „Konverze je v Íránu zákonem považována za trestný čin. Je nezákonná. Podle práva šaría se konverze nebo odpadlictví trestá smrtí. Ústava sice křesťanství uznává, ale pouze v případě, že se jedná o původního křesťana. Takže ti, kdo konvertují z islámu na křesťanství, jsou stíháni a je to závažný zločin.“

„Je nezákonné praktikovat pořádání domácích církevních shromáždění a vést domácí církevní shromáždění, což pastor Júsef a další dělali.“

Od září je íránský šíitský režim vystaven zkoušce masových protestů, které vypukly po smrti mladé Kurdky Mahsy Aminiové ve vazbě. Tu zadržela mravnostní policie a obvinila ji, že nenosí „správně“ šátek.

Podle Meny se v Íránu rychle rozrůstá církev, která by mohla čítat až milion křesťanů: „Je to probuzení, to určitě ano. V Íránu dochází k probuzení. Íránské úřady nemohou tento proces nijak zastavit, jsou si toho vědomy. A proto se zaměřují na církevní představitele a křesťanské aktivisty,“ uvedl Mena pro Premier Christian News. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

https://premierchristian.news/en/news/article/iranian-pastor-nadarkhani-released-as-part-of-national-amnesty?utm_source=Premier%20Christian%20Media&utm_medium=email&utm_campaign=13801020_daily%20news%2002%20March%202023&dm_i=16DQ,87SXO,C3NX6,XPK1Z,1
Exit mobile version