Křesťan dnes

Íránští křesťané pomáhají v době pandemie svým muslimským sousedům  

Teherán – I když kvůli koronaviru se přerušila všechna osobní setkání mezi křesťany v Íránu, podzemní církev nejen přežívá, ale přes obtížnou situaci prokazuje Boží lásku svému okolí.

V důsledku pronásledování věřící musí v tajnosti organizovat bohoslužby, aby se vyhnuli pronásledování nebo zatčení. Stejná církev se však v posledních týdnech stala viditelnou a je prodlouženou Boží rukou.

Křesťané v muslimském Íránu riskují zatčení, aby poskytli nezbytné potraviny a humanitární pomoc svým sousedům, kteří kvůli pandemii přišli o práci. David Curry, generální ředitel organizace Open Doors USA, která monitoruje pronásledování křesťanů v 60 zemích světa, řekl novinám The Christian Post, že podzemní církev v době pandemie odpověděla na Ježíšovo volání milovat své bližní.

„Podzemní církev byla vždy silná,“ řekla Curry. „Tohle je ale něco jiného. Musejí pracovat na veřejnosti. Začínají ve svých komunitách a u svých sousedů. Pomáhají lidem, o kterých vědí, že mají hlad a potřebují hygienické prostředky. Je to však organizovanější, což přináší větší riziko. Dosud takto veřejně nepůsobili. Je to historická událost.“

„Začalo to tím, že lidé obětovali svůj vlastní čas a své peníze, aby zabezpečili sousedům péči a podporu, kterou kvůli poklesu příjmů potřebují v době covidu-19,“ řekl Curry a dodal, že toto úsilí se časem stává organizovanějším.

„Církev slouží jako místo k setkávání a centrum péče a soucitu pro muslimské komunity, v nichž žijí,“ vysvětlil.

Z bezpečnostních důvodů nemohl říci podrobnosti o tom, kolik sborů je zapojeno do distribuce pomoci a jak to funguje. Poznamenal však, že sbory, které jsou již pod obrovským společenským tlakem, podstupují „extra riziko“ tím, že se snaží organizovat pomoc lidem.

Írán je na 9. místě organizace Open Doors 2020 ve zprávě World Watch List z padesáti zemí, kde je největší pronásledování křesťanů.

Íránská společnost se řídí islámským zákonem a církvím je zakázáno udržovat bohoslužby v jazyce Farsi. Lidé, které policie přistihne při návštěvě shromáždění podzemní církve, čelí zatčení a vězení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 4. července 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version