Křesťan dnes

Jak evangelikálové prohrají, bude mít zásadní význam

Kritika teorie „sedmi vrcholů“

„Přemýšlím, jestli mám křesťanství vnímat nejen jako pomýlené, ale pokládat ho také za existenční hrozbu pro sebe a svou rodinu a aktivně proti němu bojovat.“

Tato zpráva se objevila na skupinovém chatu, který vedu s přáteli ze střední školy. Jako pastor a jediný křesťan ve skupině jsem cítil povinnost se k ní vyjádřit. Když jsem si povídal se svým dvacetiletým kamarádem, vyjádřil své rostoucí znepokojení nad mou vírou. Nedávno poslouchal podcast o teorii sedmi vrcholů (7M), který vyzývá křesťany, aby se vrhli do společenského boje a volili politické kandidáty, kteří se postaví do jeho čela. Bojovný tón podcastu mého přítele značně znepokojil (z dobrého důvodu) a náš rozhovor mě přiměl zabývat se několika otázkami. Co by si měli evangelikálové myslet o teorii sedmi vrcholů? Jak obstojí ve světle Bible a co se můžeme naučit z jejích chyb?

SOUVISEJÍCÍNo ne! Zrovna káže ten holobrádek

Teorie sedmi vrcholů

Teorie sedmi vrcholů nebo také proroctví sedmi hor je strategie společenské angažovanosti, kterou zpopularizovali Lance Wallnau a Bill Johnson ve své knize Invading Babylon (Invaze do Babylonu) z roku 2013. Od svého vzniku se stal tento pohled populární zejména mezi charismatickými a letničními křesťany. Zastánci teorie sedmi vrcholů vyzývají křesťany, aby znovu ovládli sedm sfér (neboli vrcholů) kulturního vlivu: náboženství, rodinu, vládu, vzdělávání, média, umění/zábavu a podnikání.

Na jedné straně jsou sféry vlivu, které rozebírá teorie sedmi hor, výstižným výčtem institucí, které utvářejí naši kulturu. Kdokoli se silným přesvědčením, ať už konzervativec, liberál, muslim, žid, nebo sekularista, přirozeně chce, aby byly jeho hodnoty přijaty a hlásány na všech sedmi „vrcholech“. Například buddhista věří, že školy fungují nejlépe, když se řídí buddhistickými principy. Ať už je vaše nejhlubší přesvědčení jakékoli, je přirozené se domnívat, že je dobré nejen pro vás, ale i pro všechny ostatní.

Teorie sedmi vrcholů jde však ještě dál, a právě ve zdánlivých maličkostech často vězí zakopaný pes. Tento pohled totiž v konečném důsledku stojí na dvojím nepochopení – Písma a Kristových záměrů ve světě.

Zastánci teorie sedmi vrcholů hájí svůj pohled na získání vlivu ve společnosti verši ze Zjevení 17,8–10, tedy pasáží, která popisuje šelmu se sedmi hlavami, jež Jan označuje za „sedm hor“ (v. 9). Tato pasáž však představuje obraz (celá kniha Zjevení používá obrazný jazyk) duchovního boje, který probíhá v průběhu celých dějin až do Kristova návratu. Měla křesťanům dodat naději uprostřed jejich utrpení a společenského úpadku.

SOUVISEJÍCÍ – Tři úvahy o evangelizaci v moderním západním světě

Sedm hor pravděpodobně odkazuje na sedm pahorků ve starém Římě. V době, kdy Jan tuto knihu psal, se římská vláda stavěla proti Kristu a jeho cestám. Ať už chápeme šelmu, nevěstku, krále a hory v této pasáži jakkoli, vítězem boje je vždy ukřižovaný Kristus, nikoli církev ohánějící se mečem.

Nesprávná naděje

I v případě, že jste nikdy neslyšeli o teorii sedmi vrcholů (a jejím podivném výkladu Zjevení), můžete být v pokušení myslet si, že Kristovo království roste „získáváním“ společenské moci a vlivu. Pokud se na tom zakládá naše naděje, bude těžké snášet prohru.

Evangelikálové stále více riskují, že ve společenském boji utrpí drtivou porážku. Naše neschopnost odejít, vzdát se veřejných pozic a moci ukazuje na víru založenou na nesprávných věcech. Mnohokrát jsme zatáhli Ježíšovo jméno do politické agendy podobně jako křesťané předních denominací, kteří snížili církev téměř na úroveň společenského klubu liberálního aktivismu.

Svého přítele jsem odkázal na Ježíšova slova Pilátovi: „Mé království není z tohoto světa“ (Jan 18,36). Vysvětlil jsem mu, že Ježíš při svém zatčení pokáral Petra za to, že udeřil mečem. To vedlo k plodnému rozhovoru, ale také mě to vedlo k zamyšlení: Jak vypadá věrné svědectví, když evangelikálové ztrácejí vliv ve společnosti?

Lepší způsob

Ježíš říká svým následovníkům, aby vzali své kříže, ne své koruny (Matouš 16,24–26). K rozkvětu církve docházelo vždy během nejchmurnějších období, kdy měla nejmenší společenský vliv. Moderní příklady můžeme vidět v Íránu a Číně. I když je naše víra na Západě stále více odsouvána na vedlejší kolej a znehodnocována, společenské bitvy prohrané s vlídností, důstojností a láskou mohou přesvědčivě ukázat na krásu Kristova kříže. Naopak touha po moci a jejích výhodách není nijak přesvědčivá.

Petr napsal svůj první list křesťanům, kteří čelili silnému pronásledování. Pojednává o tom, jak věrně trpět, což je ve světě, který vzhlíží k celebritám na sociálních sítích, ztracené umění. Petr varuje věřící, kteří byli vystaveni neustálému tlaku, že ačkoli je důstojné a krásné trpět pro víru, měli by si dávat pozor, aby nikdy netrpěli jako zločinci nebo pleticháři (1. Petrův 4,15). Trpět kvůli tomu, že škodíte druhým nebo jste nepříjemní, není křesťanská věrnost. A co hůř, když zoufale využíváte nástroje moci nebo se oháníte lokty, jen abyste získali vliv, obětujete Kristovu věc a způsobíte chaos.

SOUVISEJÍCÍ – Francis Schaeffer: 4 recepty na obnovu církve

To neznamená, že jako křesťané nemáme mít žádný politický přehled, jen si lehneme a necháme se unášet kulturním proudem. Znamená to, že američtí evangelikálové mají v době, kdy se zdá, že slunce nad naším vlivem zapadá, jedinečnou příležitost dokázat, že naše naděje přesahuje vše materiální a viditelné. Příští generaci můžeme vytyčit cestu věrnosti, která předejde jak zatrpklému stahování se do ústraní, tak pomstychtivému a bezohlednému jednání.

Umění prohrát souvisí s naším přístupem. Mírníme svůj tón, ale ne své přesvědčení. Usilujeme o to, co je ctnostné a chvályhodné, protože nám záleží na tom, co je dobré – a ne proto, že máme vždycky pravdu a musíme vyhrát. Podobně jako Daniel nacházíme způsoby, jak žehnat lidem a institucím, které jsou plné problémů. Jako věrní evangelikálové hájíme Boží cesty a povzbuzujeme své bližní, aby po nich kráčeli, a výsledky necháváme na Bohu.

Možná se nám nepodaří vystoupit na sedm vrcholů společenského vlivu, ale pokud budeme nadále prosazovat naše hodnoty, můžeme pamatovat na to, že jednou z našich hlavních ctností je láska. Ježíš za nás trpěl, když jsme ještě byli jeho nepřátelé (Římanům 5,8). Kvůli němu milujme své nepřátele, i pokud kvůli nim trpíme.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Justin Poytress Zdroj: The Gospel Coalition Datum: 11. srpna 2023 Foto: Pxhere – ilustrační

Exit mobile version