Křesťan dnes

Jak ukrajinská křesťanská organizace pomáhá ruským vojenským zajatcům 

Vjačeslav Kogut byl hněvem celý bez sebe. Ruská invaze ho opět vytrhla z jeho běžné rutiny výkonného ředitele organizace Vězeňské společenství na Ukrajině a vtáhla ho do humanitární práce. Ukrajinská armáda právě osvobodila další vesnici na východní frontě, kde bylo zastřeleno několik civilistů.

Důvodem jeho hněvu byl další telefonát z vězení.

„Máme tu ruské válečné zajatce, kteří potřebují oblečení,“ informoval ho dozorce. „Přinesu jim potřebné oblečení,“ odvětil Kogut. Magazín Christianity Today popisuje práci organizace, kterou založil známý americký evangelikál Charles Colson. Ten za dramatických okolností prožil konec svého působení v Bílém domě během aféry Watergate, až se ve vězení setkal se zvěstí evangelia, která změnila jeho životní cestu. 

SOUVISEJÍCÍAreál věznice Jiřice ožil v sobotu dětským smíchem

Vnitřně to v něm vřelo, musel totiž opustit své zraněné krajany, ale pak si vzpomněl na svou Bibli: Když má tvůj nepřítel hlad, nakrm ho – stejně jako: Potřeboval jsem obléct a vy jste mě ošatili.

Vydal se do skladu, kde se shromažďovalo zboží pro vysídlené Ukrajince, a vzal si to nejlepší z darovaných věcí. Ochranka ve věznici byla ohromena kvalitou. K zásobování obyčejnými potravinami, jaké jsou ruským válečným zajatcům nabízeny při průběžných týdenních návštěvách, přidával nyní jeho tým i nějaké ty dobroty. 

SOUVISEJÍCÍ Populární křesťanský zpěvák se zapojil do kampaně na pomoc vězňům

„Je to způsob, jak těmto vězňům i mnoha dalším lidem ukázat, že Bůh je láska,“ řekl Christianity Today Kogut. „Až odejdou zpátky do Ruska, už nikdy se nebudou moci vrátit se zbraněmi a nenávistí.“

Vězeňské společenství začalo na Ukrajině pracovat v roce 2002. V zemi je 48 000 vězňů v 85 stále přežívajících věznicích a Kogut říká, že jeho tým slouží ve všech.

Nebylo tomu tak vždy. Navzdory ekumenickému přístupu, který organizace od počátku uplatňovala, dělala evangelikální orientace starosti některým vězeňským úředníkům. Ale jejich důsledná služba vězňům i dozorcům si získala přízeň všech zainteresovaných. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Naše poslání závisí na jednotě,“ řekl magazínu Christianity Today Konstantin Pantelej, tajemník vězeňského společenství a kněz ukrajinské řeckokatolické církve. „Pokud jsme rozděleni, přinášíme jenom nepochopení křesťanské zvěsti.“

V mnoha věznicích jsou nyní oddělené kaple pro pravoslavné, katolické nebo protestantské bohoslužby. Vězni však bývají ovlivněni sovětským bezvěrectvím a k víře mají pouze formální vazbu. Pantelej viděl mnoho obrácených, kteří si pak vybírají svou oblíbenou bohoslužbu.

„Tuto válku vyhrajeme díky jednotě v různosti,“ řekl. Jeho přístup nabízí kontrast k pronásledování, jakému jsou vystaveni nepravoslavní věřící v okupovaných oblastech Donbasu. „Na rozdíl od Ruska si vážíme svobody,“ dodal. 

Pokud například není k dispozici letniční pastor, který by mohl sloužit vězňům, může za něho sloužit pravoslavný kněz. Dokonce i duchovní z ukrajinské pravoslavné církve, která až do května letošního roku nepřerušila vazby s Moskvou. Jejich spolupráce přežila i škody způsobené Ruskem podporovanými separatisty na Donbasu v roce 2014 a anexi Krymu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version