Křesťan dnes

Jako pták vyplašený ze svého hnízda je člověk prchající z domova…

Vhodnější přirovnání, jež se nachází v Přísloví 27,8, bychom pro miliony lidí, kteří nedobrovolně opouštějí svůj domov, jen těžko hledali. 

Pár faktů před skutečnými příběhy

Nejde jen o východní Evropu či Blízký východ, ale i Jižní Amerika čelí jedné z největších uprchlických krizí současnosti. Od roku 2013 v důsledku hluboké politicko-ekonomické krize Venezuelu opustilo přes 7 milionů lidí z původních téměř 30 milionů obyvatel. Z toho 1,2 milionu uprchlíků se přesunulo do Peru, okolo 550 000 do Ekvádoru. 

V první fázi odcházeli zejména bohatší a vzdělanější lidé, většina z nich legálně s potřebnými dokumenty. Mohli si tak částečně vybrat, kam se uchýlí, a v nových zemích našli uplatnění. Později však začali Venezuelu opouštět chudší obyvatelé, jejichž možnosti jsou podstatně omezenější. Jsou často nekvalifikovaní, ze země odcházejí za pomoci pašeráků a v nové hostitelské zemi žijí často ve velmi špatných socioekonomických podmínkách, bez právní ochrany, přístupu ke zdravotnictví, vzdělání i obživě. 

Přitom hostitelské země se samy potýkají s celou řadou problémů. Peru se po covidové pandemii stalo zemí s nejvyšší potravinovou nejistotou v Latinské Americe – nedostatku potravin čelí až ½ populace. Potýká se i s vysokou nezaměstnaností (kolem 20 %), nedostatečným přístupem ke vzdělání a s dalšími souvisejícími problémy. V Ekvádoru pak žije ¼ obyvatelstva pod hranicí chudoby, 10 % z toho v extrémní chudobě.

Proto jsme se rozhodli zapojit do pomoci uprchlíkům a spolu s kancelářemi ADRA Peru a ADRA Ekvádor i s dalšími organizacemi pomáháme lidem zajistit lidem v nouzi komplexní humanitární pomoc – jedná se o přístup k potravinám, k ošetření, ke vzdělání až po právní ochranu.

Příběh Johangelis

Johangelis (23 let) se se svým partnerem a malým synem v květnu 2023 vydala na cestu z Venezuely do Ekvádoru. Cesta byla náročná, rodina někdy neměla co jíst, přesouvala se autobusy i pěšky, jak se dalo. Měli štěstí a v Kolumbii obdrželi finanční pomoc, kterou se rozhodli využít. Nakoupili sladkosti, vodu, květiny a další drobnosti, které prodávali v parcích, na křižovatkách a dalších místech. Tímto způsobem si vydělávali na jídlo, ubytování a další cestu a postupně se dostali až do Huaquillas v Ekvádoru, kde se chtěli usadit. Veškeré finanční prostředky spravoval Johangelisin partner. Již dříve se vůči své partnerce choval občas agresivně, po příjezdu do Ekvádoru se ale útoky stávaly častějšími a nebezpečnějšími. Situace vyvrcholila domácím násilím, při kterém se Johangelis se synem podařilo utéct. Jediné, co si stihla vzít s sebou, byly doklady. Zcela bez prostředků přespávala se synem v parku. Po čase si jich zde všimla jedna místní žena a plačící Johangelis poradila, ať se obrátí na organizaci AVSI, kam ji i dovedla.

Právnička organizace si vyslechla její příběh, zajistila jí lékařskou péči i psychologickou podporu a požádala o ochranná opatření (zákaz přiblížení). Johangelis se také mohla se synem uchýlit na týden do azylového domu. Podařilo se jí spojit se svou babičkou žijící v Peru, která jí nabídla, ať se nastěhuje k ní. Týmy ADRA a AVSI pak společně zajistili přesun Johangelis i jejího syna do Peru.

„Konečně jsem v bezpečí a v pořádku daleko od agresora, spolu se svým synem a babičkou, a to vše díky pomoci organizací AVSI a ADRA.“
– Johangelis

Osobní a rodinné problémy lidí jako je Johangelis se nešťastně kombinují s dalšími problémy finančními, sociálními, zdravotními. Na útěku jsou často samotné ženy s dětmi či nezletilé děti, které cestují zcela samy. Násilí, vykořisťování, ale i obchod s lidmi či sexuální zneužívání, to vše jsou rizika, kterým jsou tyto skupiny vystaveny. 

Jak konkrétně lidem v nouzi pomáháme? 

Právní ochrana je jednou ze tří oblastí, na které se nyní v Peru a Ekvádoru zaměřujeme. Nastavení mechanismu pomoci obětem násilí, pomoc při slučování rodin, šíření relevantních informací, pomoc s legalizací pobytu, proškolení komunitních lídrů v rozpoznávání případů porušování práv. 

Druhou oblastí naší pomoci je přístup ke zdravotnické péči. Kvůli nelegálnímu pobytu mají uprchlíci velmi problematický přístup k veřejnému zdravotnictví. Ve všech 4 provinciích, kde ADRA projekt probíhá, působí zdravotnické týmy, které poskytují základní zdravotní péči. Navíc zde provozujeme i mobilní kliniky, které vyjíždí do odlehlejších regionů několikrát za měsíc. Součástí je i osvěta zaměřená na zdraví, hygienu, ale i reprodukční a sexuální zdraví.

Poslední oblastí je zajištění potravinové pomoci. ADRA Ekvádor provozuje veřejné jídelny, kde připravuje teplá jídla pro lidi v nouzi. Uprchlíkům v Peru a v Ekvádoru dále rozdáváme potravinové balíčky s trvanlivými potravinami.

Tyto projekty můžeme realizovat díky podpoře ADRA InternationalEvropské unie, partnerské organizace AVSI i soukromých dárců.

Tak daleko a přitom blízko: zapojit se můžete i vy

A to modlitební podporou lidí v nouzi, můžete však také přispět na humanitární pomoc.

Více o naší humanitární práci – jak, kde a komu pomáháme, najdete zde

S přáním, aby co nejvíce lidí mohlo zůstat v pokoji, bezpečí a dostatku ve svém „hnízdě“,

Martina Špinková 

www.adra.cz

Exit mobile version