Křesťan dnes

„Je to náboženský politik,“ řekl o moskevském patriarchovi arcibiskup Daniel 

„Myslím, že prezident Ruské federace z toho dělá náboženskou válku. Odpovědnost je na něm a jeho duši,“ řekl arcibiskup Daniel.

Když arcibiskup Daniel, hlava Ukrajinské pravoslavné církve v USA, v posledních dnech sledoval, jak jeho rodná země snáší invazi z rukou Ruska, tak byl šokován, ale také naplněn pocitem hluboké bolesti.

SOUVISEJÍCÍ – Konstantinopolský patriarcha vyzval k ukončení války na Ukrajině

Ne že by ho překvapilo napětí mezi oběma zeměmi, které je dlouhodobé. Roztržky mezi Ruskem a Ukrajinou se dokonce rozšiřují do náboženské oblasti: Koncem roku 2018 a začátkem roku 2019 vyhlásili pravoslavní křesťané na Ukrajině nezávislost neboli autokefalii na pravoslavném patriarchátu v Rusku. Pravoslavná církev v Konstantinopoli okamžitě přistoupila k uznání nezávislosti ukrajinské pravoslavné církve, zatímco ruští pravoslavní vůdci to odmítli. Výsledkem jsou dvě protichůdné pravoslavné frakce v zemi.

Ale vidět, jak takové napětí eskaluje na úroveň ozbrojeného konfliktu – se smrtelnými následky pro Ukrajinu a její lid – trhalo arcibiskupovo srdce.

„Dívám se na záběry ruských tanků projíždějících ulicemi přes suverénní hranice Ukrajiny,“ řekl Religion News Service arcibiskup.

„V Kyjevě na začátku února byli lidé nervózní. Mysleli na možnost provokace ze strany Rusů, ale nikdo nečekal plnou invazi. Ale víte, žijeme v 21. století; kdo chce věřit, že uprostřed Evropy, na Ukrajině, někdo podnikne kroky, které podnikl on?“ ptal se arcibiskup. 

Arcibiskup dále uvedl, že telefonicky mluvil s patriarchou ukrajinské pravoslavné církve, který plánuje v této těžké situaci zůstat po boku svého lidu.

 „Žádám lidi ukrajinské pravoslavné církve, katolické církve a lidi dobré vůle bez ohledu na původ, aby použili zbraň modlitby, obměkčili srdce agresora vůči ukrajinskému lidu a zastavili zločiny proti lidskosti, které zažíváme,“ uvedl pro Religion News Service arcibiskup.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Myslím, že prezident Ruské federace z toho dělá náboženskou válku. Odpovědnost je na něm a jeho duši. Na dotaz, jak reaguje na zveřejněné poselství ruského patriarchy Kirilla, arcibiskup Daniel uvedl: Dopis od náboženského politika, nikoli duchovního otce lidu ukrajinské pravoslavné církve. Myslím, že patriarcha Kirill opakuje takzvanou lekci z historie, kterou jsme všichni před pár dny dostali od prezidenta Vladimira Putina.“ 

To, co se právě odehrává na Ukrajině, označil arcibiskup za zločin proti lidskosti. „Je to téma zločinů proti lidskosti. Je to proti tomu, kým jsme jako Boží lid milující svobodu.Pokud dnes dovolíme, aby se něco takového na Ukrajině stalo, pak se podobná zvěrstva budou dít i v jiných částech světa,“ řekl v rozhovoru pro Religion News Service arcibiskup Daniel. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Exit mobile version