Křesťan dnes

Jižní baptisté zaznamenali v roce 2018 pokles počtu členů

Jižní baptisté (SBC) zaznamenali v roce 2018 pokles počtu členů a účasti na bohoslužbách, ale podle nedávných zveřejněných čísel také vzrostla finanční podpora.

Nově zveřejněná výroční zpráva SBC podle Christian Today uvádí, že od roku 2017 do roku 2018 počet členů v největší americké protestantské denominaci klesl o 192,000 lidí na číslo 14,8 miliónům členů.

Týdenní účast na bohoslužbách také poklesla, a to z přibližně 5,32 milionu v roce 2017 na přibližně 5,29 milionu v roce 2018. Návštěvnost domácích skupinek a nedělní školy také poklesla, z přibližně 3,34 milionu v roce 2017 na 3,24 milionu v roce 2018.

LifeWay Christian Resources sestavil statistiku s pomocí informací od jednotlivých států. Data pro letošní zprávu přišla ze 76 procent sborů SBC, které reagovaly na alespoň jednu z položek zprávy. Téměř čtvrtina sborů SBC vůbec nereagovala.

„Součástí procesu výročního profilu církve je spojení asociací a státní konvence s každým sborem, aby se potvrdilo, že stále existují a spolupracují ve službě evangelia,“ řekl Scott McConnell, výkonný ředitel LifeWay Research.

„Lidé potřebují Ježíše. Naše generace baptistů musí věřit a rozhodnout, že uděláme vše, co je v našich silách, abychom předložili evangelium Ježíše Krista každému člověku na světě,“ řekl Ronnie Floyd, předseda výkonného výboru SBC.

Stejně jako u jiných protestantských denominací ve Spojených státech, i SBC za posledních několik let zaznamenala pokles členství.

SBC poprvé oznámila tento pokles v roce 2008, když počet členů klesl z 16,3 milionu v roce 2006 na 16,26 milionu věřících v roce 2007.

„U Jižních baptistů došlo k poklesu v počtu členů,“ řekl Ed Stetzer, v té době ředitel LifeWay Research a dodal, že „si nemůžete nechat ujít skutečnost, že bylo dosaženo smutného historického milníku.“

Dle sčítání lidu z roku 2001 měli baptisté v České republice 3622 členů a v roce 2011 jich bylo 3208. BJB ale v minulém roce dobrovolně opustilo několik sborů a na posledním setkání delegátů církve byl vyloučen pražský sbor Na Topolce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Foto: Wikipedie – baptistický sbor v Jižní Karolíně

Exit mobile version