Křesťan dnes

John Piper / Manželství ctěte!

Biblické zamyšlení o takzvaném manželství osob stejného pohlaví

John Piper

16. června 2012

Manželství ať mají všichni v úctě a manželé ať jsou si věrni, neboť neřestné a nevěrné bude soudit Bůh. Židům 13,4

Podle Písma manželství stvořil Bůh a definoval je jako smluvní sexuální svazek muže a ženy, výhradně manžela a manželky, k celoživotní vzájemné věrnosti, s cílem předem demonstrovat smluvní vztah Kristův k jeho krví vykoupené církvi.

Tyto pravdy jsou zcela zřetelné ze čtyř biblických pasáží, do nichž jsou současně vetkány:

Genesis 1,27–28: Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, stvořil ho k obrazu Božímu, stvořil je muže a ženu. Bůh jim požehnal a řekl: Ploďte a množte se a naplňte zemi, podmaňte si ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem a nad vším živým, co se na zemi hýbe.

A dále, Bůh svůj záměr s mužstvím a ženstvím spojuje s manželstvím v Genesis 2,23–24. Člověk řekl: Teď je to kost z mých kostí a maso z mého masa! Bude se nazývat ženou, protože byla vzata z muže. Proto muž opustí svého otce i svou matku a přilne ke své ženě a budou jedno tělo.

SOUVISEJÍCÍDan Drápal / „Manželství pro všechny“ a Bible

Jinými slovy, Bůh stvořil muže a ženu, aby mohlo dojít k jednotělné sexuální jednotě a smluvnímu svazku s cílem rozmnožit lidskou rasu a demonstrovat Boží smlouvu s jeho lidem a nakonec Kristovu smlouvu s jeho církví.

Je pozoruhodné, jak Ježíš poukázal na souvislost mezi stvořením (muže a ženy) a manželstvím a celoživotní smlouvou, když vybral a spojil právě tyto dva texty z Genesis. Matouš 19,4-6:

On [jim] odpověděl: “Nečetli jste, že ten, který stvořil člověka, od počátku „učinil je jako muže a ženu“? A řekl: „Proto člověk opustí otce i matku a přilne ke své ženě a ti dva budou jedno tělo“, takže již nejsou dva, ale jedno tělo. Co tedy Bůh spojil, ať člověk neodděluje!”

Pro naše aktuální kulturní nastavení mají slova „Ať člověk neodděluje muže a ženu, které Bůh spojil,“ daleko větší význam, než koho kdy napadlo.

A ještě jeden text, týkající se smyslu manželství, dává rozdílu mezi mužem a ženou – manželem a manželkou – smluvní význam, a to jako vyobrazení Krista a církve. Efezským 5,24-32:

Ale jako církev je podřízena Kristu, tak i ženy ve všem svým mužům. Muži, milujte své ženy jako i Kristus miloval církev a sám sebe za ni vydal, aby ji posvětil, když ji očistil vodní koupelí v slovu, aby sám sobě postavil slavnou církev, která by neměla poskvrny ani vrásky ani čehokoliv takového, ale byla svatá a bezúhonná. Takto jsou povinni [i] muži milovat své ženy jako svá těla. Kdo miluje svou ženu, miluje sebe. Neboť nikdo nemá své tělo v nenávisti, ale živí je a pečuje o ně, jako i Kristus o církev. Vždyť jsme údy jeho těla, [z jeho masa a z jeho kostí]. „Proto (cituje Gen. 2,24) opustí člověk otce i matku a přilne ke své ženě, a budou ti dva jedno tělo.“ Toto tajemství je veliké; vztahuji je však na Krista a na církev.

Jinými slovy, manželství mělo od počátku tajemný a hluboký význam. A Pavel nyní toto tajemství otevírá. A je to toto: Bůh stvořil muže a ženu, s jejich charakteristickou ženskou a mužskou přirozeností a s jejich odlišnými rolemi, aby v manželství, coby manžel a manželka, mohli zobrazovat Krista a církev.

* * *

Rozdíná ženská a mužská povaha a rozdílné role v manželství

zobrazují Krista a církev.

Což znamená, že základní role manželky a manžela jsou nezaměnitelné. Manžel projevuje obětavou lásku Kristova vedení a manželka projevuje podřízenou roli Kristova těla. Tajemství manželství je v tom, že když Bůh stvořil člověka jako muže a ženu, zamýšlel tento dvojitý obraz (manželky a manžela). Proto nejhlubší realita ve vesmíru zakládá manželství jako smluvní svazek mezi mužem a ženou.

Stejnopohlavní co?

Nic takového jako takzvané manželství osob stejného pohlaví neexistuje a bylo by moudré to tak nenazývat. Nejde jen o to, že takzvané manželství osob stejného pohlaví by nemělo existovat, ale že neexistuje a ani nemůže existovat. Kdo věří, že k nám Bůh promluvil v Bibli pravdivě, by neměl nikterak připouštět, že oddané celoživotní partnerství a sexuální vztah dvou mužů či dvou žen je manželstvím. Není. Bůh stvořil a definoval manželství. A co spojil v tomto stvoření a touto definicí, to nelze oddělit, a přesto nazývat před Bohem manželstvím.

Porouchaný a zlomený

Touhy osob stejného pohlaví a orientace na stejné pohlaví jsou součástí naší narušené a neuspořádané sexuality kvůli tomu, že Bůh podřídil stvořený řád marnosti v důsledku lidského hříchu.

V Genesis 3 čteme o katastrofickém okamžiku, kdy se první muž a žena vzbouřili proti Bohu. Účinky toho činu na ně a na svět jsou popsány v kapitolách 3 a 4 a poté ilustrovány v hříchem nasáklých a smrtí stižených dějinách Starého zákona – skutečných dějinách světa.

 SOUVISEJÍCÍ – Co byl „hřích Sodomy“? aneb Jak interpretovat biblické texty o homosexuálním chování

Apoštol Pavel to v Římanům 8,20-21 shrnuje takto:

Neboť tvorstvo bylo poddáno marnosti; ne dobrovolně, ale kvůli tomu, který je poddal — a má naději, že i ono samo bude vysvobozeno z otroctví zániku do slavné svobody Božích dětí.

A z verše 23 víme, že část stvoření, která byla vystavena smrti a marnosti, byla naše vlastní těla – a zdůrazňuje, ano, těla vykoupených.

A nejen to, ale i my, kteří máme prvotiny Ducha, sami v sobě sténáme, očekávajíce synovství, to jest vykoupení svého těla.

A já tvrdím, že touhy stejného pohlaví a orientace na stejné pohlaví patří do této kategorie sténání – čekání na vykoupení našich těl. Což znamená, že jsou ve stejné široké kategorii s různými poruchami těla, mysli a emocí. Kdybychom se pokusili sestavit seznam všech typů poruch lidské rodiny, emocionálních, duševních a fyzických, byl by seznam nekonečný. A všichni jsme zlomení a porušení různými způsoby. V různé míře máte všichni sklony toužit po věcech, které byste neměli chtít. Ve svých emocích, ve svých myslích a na svých tělech jsme porušení my všichni.

* * *

V různé míře máme všichni sklony toužit po věcech, které bychom neměli chtít. Všichni jsme porušení ve svých emocích, ve svých myslích a na svých tělech.

Toto je výzva k pečlivému rozlišování, abyste lidem nebo sobě zbytečně neublížili. Všechny naše poruchy – všechna naše zlomenost – mají kořeny v hříchu – prvotním hříchu a naší hříšné přirozenosti. Správně řečeno, touhy osob stejného pohlaví jsou hříšné v tom smyslu, že jsou to touhy narušené hříchem a existují v rozporu se zjevenou Boží vůlí. Ale to, že je způsobena hříchem a zakořeněna v hříchu neznamená, že se hříšná touha rovná vykonanému hříchu. K hříchu dochází, když přes naši narušenost dojde vyjádření vzpoura proti Bohu.

Vyloučení z Království

Pavlovo odsouzení, když hrozí vyloučením z Božího království, je zaměřeno na styk osob stejného pohlaví, nikoli na touhu po stejném pohlaví. Nejjasnější prohlášení se nachází v 1. Korintským 6,9–10:

Což nevíte, že nespravedliví nedostanou do dědictví Boží království? Nemylte se! Ani smilníci ani modláři, cizoložníci, rozkošníci ani lidé (muži) praktikující homosexualitu, zloději ani chamtivci, opilci, utrhači ani lupiči nebudou dědici Božího království.

 SOUVISEJÍCÍ – Prohlášení zástupců českých církví k manželství

Slova „muži praktikující homosexualitu“ jsou překladem dvou řeckých slov, která označují pasivní a aktivní partnery při homosexuálním styku (viz Robert A. J. Gagnon, The Bible and Homosexual Practice: Texts and Hermeneutics, 306–331). Důraz není kladen na touhu po stejném pohlaví, ale na praxi sexu se stejným pohlavím. A všimněte si, že homosexuální praxe není vyčleněna zvlášť, ale je zahrnuta mezi dalšími způsoby hříchu: modloslužba, cizoložství, krádeže, chamtivost, opilství, hanění atd.

Nejde o to, že vás odsoudí jeden akt homosexuálního nebo heterosexuálního experimentování, ale trvale se navrátit do tohoto života bez pokání, to vás odsoudí. „Muži, kteří praktikují – kteří se odevzdají tomuto životu a nečiní pokání – nevejdou do království Božího“. Zahynou.

Souhlas je v rozporu s láskou

Schvalovat homosexuální praktiky, ať už mlčením nebo schvalováním takzvaných sňatků stejného pohlaví, nebo potvrzením křesťanského vysvěcení praktikujících homosexuálů, by proto bylo v rozporu  s láskou a v rozporu s Ježíšovým evangeliem.

Tady se nesmíme nechat zastrašit. Svět bude tvrdit opak toho, co je pravda. Řeknou, že varovat lidi, kteří praktikují homosexualitu, před konečným soudem je nenávistné. Není to nenávistné. Nenávist vůči lidem nechce jejich spasení. Nenávist vůči lidem lidi nechce, aby se přidávali do rodiny. Nenávist chce zničit. A hřích skutečně zničí. Pokud praktikování homosexuálity (a chamtivost a modlářství, hanobení a opilství) vede k vyloučení z Božího království – jak říká Boží slovo – pak láska varuje. Láska prosí. Láska se staví po boku a dělá vše, co může, aby pomohla člověku žít – navždy.

Ježíš nás zachraňuje ze všech našich neduhů

Dobrou zprávou Ježíše je, že Bůh zachraňuje jak heterosexuální hříšníky tak homosexuální hříšníky, kteří důvěřují Ježíši, tím, že je považuje za spravedlivé kvůli Kristu a pomáhá jim v jejich porušené zlomenosti skrze svého Ducha žít život, který se mu líbí.

Po varování Korinťanům, aby neupadali zpět do života hříšných praktik, Pavel v 1. Korintským 6,11 říká toto: „Takoví jste někteří byli. Ale dali jste se omýt, byli jste posvěceni, byli jste ospravedlněni ve jménu [našeho] Pána Ježíše [Krista] a v Duchu našeho Boha..“

To je srdce biblického křesťanství. „Takoví jste někteří byli.“ V korintské církvi jsou křesťané, kteří bývali smilníci a cizoložníci, zloději či opilci a „muži, kteří praktikovali homosexualitu.“ Nebyli odehnáni. Byli mezi ně zahrnuti.

A způsob, kterým byli mezi ně zahrnuti, byl, že byli „ospravedlněni ve jménu Pána Ježíše Krista“. To znamená, že vložili svou důvěru v Ježíše, odvrátili se od své praxe, zřekli se hříšného uskutečňování svých tužeb a Bůh je ospravedlnil – přičetl jim Kristovu spravedlnost, považoval je za přijatelné ve svých očích a adoptoval je do své rodiny – naší rodiny.

* * *

Láska varuje. Láska prosí. Láska se staví po boku a dělá vše, co může, aby pomohla člověku žít – navždy.

„Byli omyti.” To znamená, že Bůh sňal všechnu jejich vinu a hanbu. „Sám Kristus ve svém těle vynesl naše hříchy na dřevo kříže, abychom zemřeli hříchům a byli živi spravedlnosti. Jeho zraněním jste byli uzdraveni.“ (1. Petr 2,24). Když tedy uvěřili Kristu, platilo pro ně vše, co udělal, jejich hříchy byly smyty.

A potom byli „posvěceni“ – Bůh je oddělil pro sebe a dal jim svého Ducha a způsobil v nich sílu ke svatosti, která pohltila jejich porušené touhy v něčem větším, krásnějším a žádanějším, aby mohli chodit Bohu milým způsobem, dokonce i ve své zlomenosti.

Srdcem křesťanství je, že Bůh zachraňuje hříšníky smrtí a vzkříšením Ježíše Krista. Nejlepší zprávou na celém světě je, že Ježíš Kristus zemřel a vstal z mrtvých, aby i ten nejbizarnější sexuální predátor – ať homosexuál nebo heterosexuál – mohl být zachráněn ze své zkázonosné cesty, omyt, ospravedlněn, posvěcen a dostal místo v Boží naprosto uspokojující přítomnosti, a to vírou v Ježíše Krista. Toto je srdce našeho poselství.

Občanské právo pro veřejné blaho

* * *

Rozhodnutí o tom, které činy budou zákonné či nezákonné prostřednictvím občanského práva, je morální aktivita zaměřená na veřejné blaho a je udávaná světonázorem každého účastníka.

Občané Minnesoty budou letos v listopadu požádáni (v listopadu 2012, pozn. překl.), aby hlasovali pro nebo proti v této otázce: Má být v ústavě Minnesoty zakotveno, že bude v Minnesotě platný a uznávaný jako manželství pouze svazek jednoho muže a jedné ženy?

Pokud bude změna schválena, bude k článku xiii ústavy státu přidán oddíl 13, který zní:

„V Minnesotě bude platný a uznávaný jako manželství jedině svazek jednoho muže a jedné ženy.”

Jak by se měli rozhodnout křesťanští občané, jaké své názory by se měli snažit uzákonit? Která morální přesvědčení by se měli křesťané snažit přijmout za zákonné požadavky? Křesťané věří, že je nemorální dychtit a krást. Ale snažíme se přijmout zákony proti krádežím, ne proti chamtivosti. Zde funguje zřejmě princip, že linie spojující chtivost s poškozováním veřejného blaha není dostatečně jasná. Není pochyb, že takové spojení existuje. Bůh ho vidí a veřejné blaho by, jak věříme, značně posílilo, kdyby byla přemožena chamtivost. Ale omezení lidé toto spojení nevidí dostatečně jasně na to, aby regulovali žádostivost zákony a tresty. To je důvodem, proč musíme nechat stovky nemravných činů, aby je Ježíš vyřešil, až přijde.

Zákony existují proto, aby chránily a posilovaly veřejné blaho. Což znamená, že všechny zákony jsou založeny na nějaké koncepci toho, co je pro nás dobré. Což znamená, že veškerá legislativa a veškeré hlasování je morální aktivita. Její podstatou je volba toho, co je pro veřejnost dobré. A takovéto volby jsou vždy udány světonázorem. A v tomto světonázoru – ať vědomě nebo nevědomky – jsou názory na konečnou realitu, které určují, co si člověk myslí, že je veřejné blaho.

Což znamená, že veškerá legislativa je legislativa morálky. Něčí pohled na to, co je dobré – co je morální – zvítězí jako názor většiny a získá navrch. Otázka zní: Jaké činy obecné blaho poškozují nebo posilují natolik, aby byly pro jednoho zakázány a pro jiného požadovány zákonem?

Níže je několik úvah ku pomoci v této záležitosti.

1. Ústavní dodatek má řešit záležitost s velice významými důsledky.

Abyste měli představu o tom, co bylo považováno za hodné začlenění do ústavy státu, oddíl 12 článku xiii, který byl schválen voliči v roce 1998, zní takto:

„Lov zvěře a ryb a myslivost a sportovní rybolov jsou cennou součástí našeho dědictví, které má být lidu navždy zachováno a bude se řídit zákonem a zákonnými opatřeními pro veřejné blaho.”

Jedním z měřítek při rozhodování, zda je účel manželství natolik důležitý, aby bylo založeno v ústavě, je jeho srovnání s lovem a rybolovem.

2. Uznání tzv. sňatků osob stejného pohlaví by bylo jasným společenským prohlášením, že mateřství nebo otcovství či obojí jsou z hlediska veřejného zájmu výchovy dětí nepodstatnými.

Dva muži, kteří adoptují děti, nemohou zajistit mateřství. A dvě ženy, které adoptují děti, nemohou zajistit otcovství. Bůh však od počátku nařídil, aby děti vyrůstaly s matkou a s otcem, a řekl: „Cti svého otce a svou matku“ (2. Moj. 20,12). Životní tragédie to často znemožňují. Avšak bylo by cenné zakázat zákonem podnikání takových kroků, aby se tato tragédie stala normální. Je to faktor, který je třeba zvážit.

3. Manželství je nejzákladnější mezilidská instituce.

Má původ v Boží vůli a jeho počátek sahá k počátku stvoření lidstva. Jeho propojení se všemi ostatními částmi společnosti je nespočet. Předstírat, že může existovat mezi lidmi stejného pohlaví, vytvoří dominový efekt dysfunkce a destrukce ve všech směrech, z čehož větší část je nyní nepředvídatelná. A to, co lze předvídat, je tragické, zejména pro děti, které pak vytvoří společnost, již si nyní neumíme představit.

* * *

Sňatky osob stejného pohlaví vytvoří dominový efekt dysfunkce a destrukce ve všech směrech.

Pokud je známo, dosud žádná společnost v historii světa nedefinovala manželství jako manželství mezi lidmi stejného pohlaví. Je to ohromující inovace bez precedentu, který by nám byl vodítkem, kromě vědomosti, že nespravedlnost ničí národy a její oslavování urychluje zánik. (5. Moj. 9,5; Př. 13,34; Řím. 1,24–32)

Ukazujte na kříž, ne na politiku

Nenuťte organizaci církve či její pastory do politického aktivismu. Modlete se, aby církev a její služebníci pásli Boží stádo slovem Božím zaměřeným na evangelium Krista ukřižovaného a vzkříšeného. Od svých pastýřů neočekávejte, že vás shromáždí za politické kandidáty nebo zákonodárné iniciativy, ale že vás znovu a znovu nasměrují k Bohu a jeho slovu a ke kříži.

Pokuste se prosím pochopit toto: Varuji-li před politizací církve, nedělám to proto, abych její moc umenšil, ale abych ji zvětšil. Vliv církve pro Kristovu slávu a dobro světa se nezvýší, když přesune své priority od uctívání Boha a získávání duší, pěstování víry a výchovy nových generací učedníků.

Bude-li týden co týden mocně hlásána celá Boží rada, křesťané, kteří jsou občany nebes a občany tohoto demokratického řádu, budou nabiti energií, jak by měli mluvit a jednat pro obecné dobro. Chci vám takhle sloužit.

Marvin Olasky to dobře vyjádřil v magazínu WORLD:

Moudří pastoři pobízejí [křesťany], aby zakládali sdružení mimo církev a nechali církev jejímu ústřednímu úkolu, z něhož plyne tolik požehnání. V 18. a 19. století fungoval tento vzor výjimečně dobře. Pastoři z Nové Anglie v koloniálních dobách kázali a učili, co Bible říká o svobodě, a “Sons of Liberty“ („Synové svobody“ – volně organizované tajné politické uskupení, které prosazovalo práva kolonistů a bojovalo proti zdanění britskou vládou, pozn. překl.) – ne podskupina žádné konkrétní církve – nakonec sponzorovali čajový dýchánek v bostonském přístavu. Pastoři v Americe během těch staletí kázali o biblickém boji s chudobou a křesťané město za městem zakládali organizace, jako je (v New Yorku) “Association for Improving the Condition of the Poor“ (Asociace pro zlepšení stavu chudých). (WORLD, 16. června 2012, 108)

Je toho mnohem víc, co bych řekl, zejména pokud jde o osobní vztahy s lidmi, kteří jsou přitahováni ke stejnému pohlaví. V těchto vztazích je větší naděje, než si možná myslíte. A rád bych pomohl, jak jen budu moci.

Nyní si pamatujte, vy, kteří skládáte důvěru v Ježíše: „Takoví jste někteří byli. Ale dali jste se omýt, byli jste posvěceni, byli jste ospravedlněni ve jménu [našeho] Pána Ježíše [Krista] a v Duchu našeho Boha. “ (1. Korintským 6,11).

Buďte v údivu, že jste spaseni. A každému navrhněte stejné.

Dovětek překladatelů: Ačkoliv jde o text, který byl napsán před více než jednou dekádou ve Spojených státech, je biblický a tak stále aktuální.

Autor: John Piper Datum: 21. srpna 2023 Zdroj: DesiringGod.org Překlad: PRK, GP Foto: CC Search – John Piper

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version