Křesťan dnes

Kardinál Eijk: Dnes mám 48 farností, za deset let jich bude 20

kostel Nizozemsko

Utrecht – „V Nizozemsku se každý týden zavírají dva kostely,“ říká arcibiskup Utrechtu, kardinál Willem Jacobus Eijk. A třebaže jde většinou o protestantské kostely, jak dodává v rozhovoru pro italský internetový portál La Nuova Bussola Quotidiana, nevýhá se tento problém ani katolické církvi.

„Finančně je plně závislá na dobrovolných příspěvcích,“ vysvětluje dále její situaci v zemi, kde katolíci tvoří čtvrtinu z celkového počtu 16,5 milionu obyvatel. „Pokud se tedy v důsledku úbytku věřících nedostává finančních prostředků, není jiná možnost než rušit farnosti.

Kostel se pak zpřístupní nesakrálním účelům. Moje diecéze – pokračuje arcibiskup čtvrtého největšího nizozemského města – měla v roce 2007 před mým nástupem do úřadu 350 kostelů. Dnes jich má asi 200. Hned po svém nástupu do čela diecéze jsem totiž musel přistoupit k rozsáhlé reorganizaci farností, a to jejich spojováním i rušením, aby se předešlo jejich bankrotu.

V současnosti mám 53 diecézních a několik řeholních kněží ve 48 farnostech. Odhaduji, že za deset let, kdy budu Svatému otci skládat svůj úřad, bude mít diecéze přibližně 20 farností, z nichž každá bude mít jeden nebo dva kostely,“ popisuje 65-letý nizozemský kardinál Eijk situaci ve svojí vlasti.

Počet evangelikálních křesťanů ve Francii roste

Evangelikalismus je ve Francii na vzestupu, zjistila studie Národní rady evangelikálů ve Francii (CNEF). Studie uvádí, že v roce 2018 bylo otevřeno 35 nových evangelikálních sborů.

Daniel Liechti, prezident výboru pro zakládání nových sborů organizace CNEF, řekl pro francouzský deník La Croix, že v posledních dvaceti letech počet evangelikálních křesťanů ve Francii postupně roste.

„Do dvou let budeme moci potvrdit, že se tempo růstu dokonce zrychluje,“ uvedl. Studie se týká pouze církví, které jsou členy CNEF, což představuje zhruba 70 procent všech evangelikálních sborů v zemi.

Ve Francii momentálně žije asi 650 000 evangelikálních křesťanů, kteří tvoří asi třetinu všech protestantů. Podle studie CNEF toto číslo desetinásobně vzrostlo za posledních 60 let.

Nejvíce věřících ve Francii jsou katoličtí křesťané, asi 56% obyvatel v ní bylo pokřtěno. Jedním z hlavním problémů je však nedostatek mladých věřících a velké množství starších kněží. Návštěvnost na mších během týdne podle odhadů tvoří zhruba šest procent.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Vatikánský rpzhlas, Christian Today  Foto: Wikipedia – kostel sv. Tomáše, ilustrační 

Exit mobile version