Křesťan dnes

Kardinál Koch: Veškeré ekumenické úsilí musí sloužit obnově jednoty mezi křesťany

kardinál Koch

Vatikán – 5. června roku 1960 ustanovil papež Jan XXIII.  Sekretariát pro podporu jednoty křesťanů, který se posléze v roce 1988 stal Papežskou radou. Ekumenický kontext byl před šedesáti lety zcela odlišný. Jak popsat  současnou ekumenickou situaci a výzvy dnes? Podle kardinála Kurta Kocha je zapotřebí především společně definovat cíl ekumenického snažení.

V roce 1960 bylo ekumenické hnutí ve své oficiální podobě v katolické církvi ještě v plenkách. Během posledních šedesáti let se uskutečnilo mnoho setkání a dialogů, z nichž vzešlo mnoho mnoha pozitivních plodů. Skutečného cíle ekumenického hnutí, konkrétně obnovení jednoty církve, však dosud nebylo dosaženo.

V současné době spočívá jedna z největších výzev právě v tom, že neexistuje skutečně solidní konsenzus o cíli ekumenismu. Dohodli jsme se na potřebě jednoty, ale ještě ne na tom, jakou formu by měla mít. Potřebujeme společnou vizi, která je nezbytná pro jednotu církve. Další kroky lze skutečně učinit pouze tehdy, pokud máme na mysli jasný cíl.

Veškeré ekumenické úsilí musí sloužit obnově jednoty mezi křesťany a čas od času je nezbytné provést revizi, ujistit se, zda jdeme správným směrem, dodává švýcarský kardinál, který už deset let stojí v čele Papežské rady pro jednotu křesťanů.

A vyjmenovává tři oblasti dialogu mezi konfesemi: dialog lásky, v němž jde o udržování přátelských vztahů, překonání předsudků a lepší vzájemmé porozumění; dialog pravdy, tedy teologickou analýzu problematických otázek, a duchovní ekumenismus, totiž vnitřní přilnutí k Ježíšově modlitbě „aby všichni byli jedno“.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 6. června 2020  Foto: YouTube – kardinál Koch

Exit mobile version