Křesťan dnes

Kardinálové reagují na kritiku Vatikánu kvůli zákazu žehnání svazkům homosexuálů

Kardinál Sean O’Malley a kardinál Peter Turkson poukázali na Františkovu pastorační pomoc gayům a lesbičkám. Kardinálové blízcí papeži Františkovi obhajovali nedávné prohlášení Svatého stolce, že kněží nemohou žehnat svazkům osob stejného pohlaví, informovala agentura AP.  

Kardinál Kevin Farrell, vedoucí vatikánského laického úřadu, ve čtvrtek souhlasil s prohlášením, že žehnat při svátosti manželství lze podle učení katolické církvi pouze svazku mezi mužem a ženou. Farrell však dále dodal, že civilní svazky nejsou „manželství“, ve smyslu jak katolická církev tento termín chápe, ale zdůraznil: „Chci trvat na tom, že žádná opakuji žádná osoba nesmí být nikdy vyloučena z pastorační péče a zájmu církve.“

SouvisejícíKatoličtí kněží nesmí žehnat homosexuálním párům, uvedl Vatikán

Kardinálové Sean O’Malley a Peter Turkson poukázali na Františkovu pastorační pomoc homosexuálům a lesbičkám, ale zároveň trvali na postoji církve v této otázce. „Církev má velmi jasné učení o manželství, které je třeba hlásat,“ uvedl O’Malley během online panelové diskuse organizované Georgetownskou univerzitou.

Agentura AP připomíná, že jejich komentáře přišly uprostřed pokračující kritiky dokumentu, který v pondělí vydala vatikánská Kongregace pro nauku víry a která uvádí, že katolická církev nemůže žehnat svazkům osob stejného pohlaví, protože Bůh „nemůže žehnat hříchu“.

V Rakousku skupina katolických kněží v disentu známých jako Pfarrerova iniciativa neboli pastorská iniciativa uvedla, že jsou novým dekretem „hluboce znepokojeni“ a nebudou se jimi řídit.

„Toto je návrat do doby, v kterou jsme doufali, že se s papežem Františkem nedostaneme,“ uvedli rakouští kněží ve svém prohlášení. „V solidaritě s tolika lidmi v budoucnu neodmítneme žádný milující pár, který žádá o oslavu Božího požehnání.“ Podle skupiny, která byla založena v roce 2006 devíti kněžími a dnes má 350 členů „z oficiální římskokatolické církve“, dekret „diskredituje Ježíšovo osvobozující poselství“.

Belgický biskup Johan Bonny, se ve středu věřícím omluvil za to, co považuje za „bolestivé a nepochopitelné“ rozhodnutí. Německý biskup Peter Kohlgra vyjádřil hluboce znepokojen nad postojem Vatikánu a vzal vážně kritiku, kterou slyšel od svých farníků.

Zveřejnění dokumentu bylo podle AP neobvyklé. Vatikánská tisková kancelář předem neoznámila, že vyjde. Samotný dokument uvádí, že papež František byl pouze „informován a vydal souhlas se zveřejněním“. Další dokumenty vatikánského úřadu přinesly mnohem autoritativněji znějící podporu papeže. Jeden z nich vydaný 24. června o platnosti některých křtů například uvedl, že František „schválil tyto odpovědi a nařídil jejich zveřejnění“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Exit mobile version