Křesťan dnes

Kněz Bořek-Dohalský, zavražděný nacisty, bude mít v Hluboši pamětní desku

Hluboš – Katolický kněz a někdejší arcibiskupský kancléř Antonín Bořek-Dohalský, zavražděný za druhé světové války nacisty, bude mít pamětní desku v Hluboši na Příbramsku. V sobotu bude odhalena na zdi kostela Nejsvětější Trojice, kde Dohalský sloužil jako farář v letech 1922 až 1924. ČTK o tom dnes informovala Zuzana Žídková z krajského úřadu.

Odhalení desky, jejímž autorem je sochař Václav Česák, inicioval historik Zdeněk Hazdra. Na projektu se podílely Oblastní muzeum Praha-východ, Masarykova společnost a Středočeský kraj. Akce se v sobotu zúčastní zástupci Středočeského kraje, Masarykovy společnosti a rodina Bořků-Dohalských. Odhalení desky bude předcházet mše, kterou povede kardinál Dominik Duka.

Antonín Bořek-Dohalský (1889-1942) byl arcibiskupským kancléřem a sídelním kanovníkem metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze. „Byl přesvědčeným stoupencem demokratických hodnot a svobodného uspořádání společnosti. Politicky se přikláněl k prezidentu Masarykovi a při volbě jeho nástupce v roce 1935 se vyslovoval ve svém okolí pro Edvarda Beneše – tedy pro kontinuitu Masarykova prezidentství. V protektorátních časech mu tyto postoje nacisté neopomenuli připomenout,“ uvedl historik Hazdra.

Nacisté Dohalského zatkli krátce po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Poslali ho do koncentračního tábora v Osvětimi, kde před 80 lety, 3. září 1942, zemřel. Perzekuci neunikli ani jeho bratři. Diplomat František Bořek-Dohalský (1887 až 1951) prožil tři roky v koncentračním táboře Dachau. Novinář a výrazná osobnost protinacistického odboje Zdeněk Bořek-Dohalský (1900 až 1945) byl záhy po příchodu Heydricha do Prahy zatčen, více než tři roky vězněn a krátce před koncem války v terezínské Malé pevnosti popraven.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Antonín Bořek-Dohalský

Exit mobile version