Křesťan dnes

Kněz z Frýdlantu nad Ostravicí se přiznal k porušení celibátu

Ostrava – Třiačtyřicetiletý kněz z Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku Lukáš Engelmann porušil celibát. Před několika dny během bohoslužby přiznal farníkům, že má rodinu – ženu a dítě. Informoval o tom dnešní Blesk. Za své jednání se kněz omluvil a uvedl, že v nejbližších dnech podá žádost o odchod z kněžské služby. Případ, kdy kněz podá žádost o odchod z kněžské služby kvůli rodině, se podle mluvčího ostravsko-opavské diecéze Ondřeje Elbla stane jednou za několik let.

Od některých věřících se knězi dostalo podpory. Podle jedné z žen z frýdlantské farnosti se nad slovy kněze pobuřovalo jen pár starších věřících. „Zrušila bych celibát. Současná doba je pro lidi psychicky náročná, což znamená i velký nápor na kněze, protože na ně všichni sypou svoje problémy ve velkém. Jenže oni jsou pak na tu nálož sami,“ uvedla žena. Také biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David požádal farníky, aby jejich silné a temné negativní emoce nezastínily všechno dobré, co farář udělal.

SOUVISEJÍCÍDuka je proti zrušení celibátu, vyjádření papeže bylo podle něj špatně vyloženo

Celibát je závazek žít bez manželství a bez pohlavního styku, což faráři slibují při svěcení, kněžské děti by proto neměly existovat. Přesto je jich ve světě podle organizace Coping International odhadem okolo 10.000, uvedl Blesk. Papež František se loni vyslovil, že by mohla být povinnost celibátu zrušena. Například východní katolické církve ho nepožadují a jejich kněží se běžně žení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. ledna 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version