Křesťan dnes

Koronavirus: řeholnice v prvních liniích

Armáda řeholnic reaguje na pandemii koronaviru a pomáhá nemocným i přes to, že mnohdy ohrožuje své vlastní životy.

Neviditelná armáda řeholnic bojuje proti pandemii koronaviru. Je jedno, zda jsou to kvalifikované zdravotní sestry nebo řeholnice žijící v klauzuře, jestli je jejich charismatem pomoc chudým nebo útěcha rodinám postižených nemocí, tyto ženy jsou vyzbrojeny dvěma mocnými zbraněmi: modlitbou a láskou.

Připravené položit život za druhé

Stovky ženských kongregací po celém světě reagují na tuto krizi. Jejich členky se dobrovolně hlásí na dlouhé směny do nemocnic, pomáhají postiženým pacientům, jsou s těmi, kteří to nejvíce potřebují, zajišťují základní služby, sdílejí modlitby a poskytují potřebné informace.

V Itálii se od začátku pandemie Covid-19 „v zákopech“ objevují Dcery sv. Kamila jejichž posláním je ošetřování nemocných a starších lidí. Tyto sestry provozují pět důležitých italských nemocnic: v Římě, Trentu, Trevisu, Brescii a Cremoně, poslední tři nemocnice se nacházejí v epicentru pandemie na severu země.

„Ve všech našich strukturách sestry nezištně riskují své životy,“ uvedla v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas sr. Lancy Ezhupara, ředitelka Nemocnice sv. Kamila v Trevisu a generální sekretářka řádu: „Ale sestry se nebojí… naopak! My dcery svatého Kamila skládáme i čtvrtý slib, kromě tří klasických slibů chudoby, poslušnosti a čistoty, a to sloužit nemocným i za cenu našich životů.“ Tento slib dává ještě větší smysl zvláště v dnešní době, kdy sestry pracují na izolovaných nemocničních odděleních, kde se potýkají s nemocí Covid-19.

Podle sestry Lancy je v nemocnici v Trevisu k dispozici více než sto lůžek pro infikované pacienty „ale potíže jsou nespočetné, protože nemáme dostatek vybavení.“ Jako řeholnice, jejichž posláním je – jako léčitelky – pokračovat v Ježíšově službě, nacházejí Dcery sv. Kamila útěchu ve své společné odvaze a připravenosti udělat cokoliv, aby byly nablízku trpícím. „Jsou si vědomé toho, že by také mohly zemřít, ale modlitba a přímluva sv. Kamila nám dodávají sílu,“ řekla sestra Lancy.

Modlitba: mocná zbraň

Stejně jako sestry pečující o nemocné na nemocničních odděleních používají tisíce řeholnic po celém italském poloostrově další mocnou zbraň v boji proti koronaviru – modlitbu. Některé se modlí růženec pomocí megafonů umístěných na balkonech svých klášterů; jiné používají sociální média, aby mohly sdílet novinky a modlitby online; další jsou v samotě svých klášterů více než kdy jindy oddány obětování a modlitbě.

Podle sestry Marie Teresy, představené benediktinského kláštera Santa Grata, právě v této mimořádné době zesílily sestry v klauzuře své modlitby: „Skutečně se jedná o maraton modliteb,“ uvedla. Její sestry přijímají žádosti o modlitby z celého světa „a my jsme se rády vyzbrojily růženci, novény a starobylou modlitbou, která je tradicí kláštera, a naši předkové ji používali v dobách pohromy. “

Stejně jako modlitba je důležitá i blízkost a sdílení bolesti. „Všechny sestry jsou v telefonním kontaktu se zdravotnickým personálem městské nemocnice, z nichž jsou mnozí na pokraji sil a vyprávějí nám o tragédii, kterou zažívají. Nezapomínáme, že tělo má také duši, kterou musíme chránit a zachránit,“ dodává sestra Maria Tereza s jistotou, že je to jeden ze způsobů jak vyhrát bitvu proti koronaviru.

Podle italské zpravodajské agentury ANSA je 59 řeholnic v Itálii nakaženo koronavirem a jsou izolovány v rámci svých klášterů. V Grottaferratě, městě na okraji Říma, kde působí právě komunita Dcer sv. Kamila, je 40 sester nakažených nemocí COVID-19,  jedna sestra byla hospitalizována. Dalších 19 řeholnic je z komunity Andělských sester svatého Pavla, který má klášter v Římě.

 

Autor: cirkev.cz  Zdroj: Vatican News, ANSA

 

 

 

Exit mobile version