Křesťan dnes

Královna Alžběta II. se cítí nesena svou vírou

Princ Philip byl po jejím boku od listopadu 1947, v dobách dobrých i zlých. Jak se královna vyrovnává se ztrátou manžela? Její víra v anglikánské církvi a doprovodné rituály jí pomáhají v této obtížné době. 

Královna se cítila velmi smutná, když princ Philip nedávno zemřel, řekl novinářům její syn princ Andrew. Princ Philip jí byl oporou během jejího života, nyní odešel, ale královna má stále hlubokou víru, kterou označila za kotvu ve svém životě. „Vím, jak moc se spoléhám na svou víru, která mě nese časy dobrými i špatnými“, řekla v roce 2002 při svém vánočním poselství. „Každý den je nový začátek. Vím, že jediný způsob, jak mohu vést svůj život, je dělat to, co je správné, vnímat dlouhodobou perspektivu, dělat maximum v jakýchkoli výzvách, které den přináší, a vložit svou důvěru v Boha.“ Alžběta II. také řekla: „Čerpám svou sílu z poselství naděje v evangeliu.“

SouvisejícíByl to muž hluboké víry a velkých teologických znalostí, říkají o princi Philipovi

Britská královna je zbožná a pravidelná návštěvnice kostela, která čte Bibli a ve svém životě se cítí podporována svou vírou. „Kotva v mém životě,“ řekla ve svém vánočním projevu v roce 2016. Kotva, která by jí měla poskytnout podporu i nyní po smrti jejího manžela.

Její víra byla několikrát tématem v seriálu Netflixu „Koruna“, kde ji vidíme jak večer pokleká před postelí a modlí se, jak ji to naučila její matka. Alžběta II. „pochází z generace, pro kterou je naprosto normální klečet před spaním v modlitbě,“ řekl George Carey, bývalý arcibiskup z Canterbury.

Vyrůstala v rodině, ve které se víra přirozeně žila. Její otec George VI. se zmiňoval o své víře ve svých veřejných proslovech a její matka svým dcerám četla Bibli. Praktikující věřící byla i její sestra Margaret.

Alžběta II. je královnou od roku 1952, ale o své víře je více otevřená až od svého vánočního poselství v roce 2000. „Pro mnohé z nás je naše víra prvořadá. Kristovo učení a vědomí, že jsem osobně odpovědná Bohu, poskytuje rámec, v němž se snažím žít svůj život. Jako tolik z vás, i já nacházím velkou útěchu ve slovech a příkladu Ježíše Krista,“ řekla tehdy Alžběta. Královna je nejen osobně zbožná, ale je také světská hlava anglikánské církve. Říká: „Úkolem církve není hájit anglikanismus, aby se vylučovala jiná náboženství. Úkolem církve je naopak chránit svobodné vyznávání náboženství všemi denominacemi v této zemi.“ Její projev na recepci k 60. výročí jejího nástupu na trůn, kterou uspořádal tehdejší arcibiskup z Canterbury Rowan Williams pro zástupce osmi náboženství ve Spojeném království, byl považován za průkopnický, co se týče náboženské tolerance a plurality v Británii. Nyní je to především truchlící vdova, která po téměř 74 letech společného života ztratila svého manžela.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Alžběta II. a princ Philip

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version