Křesťan dnes

Křesťanem v pohanské Evropě

Londýn/Dublin – St. Martyr’s Free Church v Edinburghu je součástí bohaté křesťanské historie ve Skotsku. Dnes je z jeho prostoru Frankensteinův bar, který zve rodiny na večírky se strašidly.

Kostel sv. Pavla v anglickém Bristolu je nyní školou pro cirkusové umělce. A ve španělské Llanere je z kostela Sv. Barbory skateboardový park.

Kardinál Sarah: Evropa nepozná pokoj a radost, dokud se nevrátí k Bohu

CBN News informuje, že Evropa dnes má mnoho prázdných církevních budov bez věřících. Výsledkem je, že jsou na prodej.

Víra v křesťanského Boha je na ústupu

„Kolem sedmdesáti nebo sedmdesáti pěti procent Britů do 30 let tvrdí, že nevěří v žádného boha,“ říká pro CBN News teolog Stephen Bullivant, autor knihy Mass Exodus. A dodává, že „Evropa se čím dále rychleji vzdaluje od křesťanství.“

„Lidé se mě často ptají, zejména z katolické církve, co můžeme udělat, abychom přivedli lidi zpět?“ Bullivant říká: „A napůl vážně vždy odpovím: No, investujte do vynálezu stroje času.“

Křesťan v „pohanské“ Británii

Harvey Kwiyani, profesor teologie na Liverpool Hope University, pochází z křesťanského národa Malawi. Řekl, že britská „pohanská kultura“ byla pro něj šokem.

„Vyrůstal jsem v Malawi, kde dochází k prudkému nárůstu křesťanství,“ uvedl pro CBN. „Ale přišel jsem do Evropy, která je v post-křesťanské době. Vzdálili se od Boha. Učím studenty, kteří mi říkají, že jsou z rodin, kde je čtvrtá generace ateistů.“

Kwiyani jako odborník k daném tématu dodal: „Data jsou jasná: Křesťanství v Evropě umírá.“

„Křesťanské“ národy pronásledující křesťany

Bůh v Evropě stále pracuje, ale většina společnosti je daleko od křesťanství a některé vlády mohou být stále oficiálně křesťanské, nyní však otevřeně pronásledují křesťany.

Andrea Williamsová z organizace Christian Concern v Londýně říká pro CBN News: „Myslím, že pro lidi v Americe je těžké pochopit, že lidé z Velké Británie opravdu nemají potuchy o křesťanství.“

Williamsová tráví většinu času obhajobou klientů, jako je křesťanský lékař David Mackereth, který byl propuštěn poté, co odmítl nazvat vousatého transgender muže ženou, kvůli svému křesťanskému přesvědčení.

Mackereth tvrdí, že byl „nucen říkat věci, které nemohu říci. Když mi řeknou, abych nazval muže ženou nebo nazval ženu mužem, nedovolí mi to mé svědomí.“

Ve Finsku zas čelí křesťanská poslankyně možnému vězení, když jednoduše jen citovala biblické verše odsuzující homosexualitu.

„Čím více mlčíme o obtížných a kontroverzních tématech, tím užší je prostor pro svobodu projevu a náboženského vyznání,“ říká Päivi Räsänenová, křesťanská politička, která je členkou finského parlamentu již téměř 15 let.

Finský evangelikální lídr byl předvolán na policii kvůli brožuře o homosexualitě

Räsänenová vzbudila pozornost médií po zveřejnění informací, že policie vyšetřuje její příspěvek na sociálních sítích, ve kterém citovala Bibli a kritizovala účast finské luteránské církve na letošním festivalu LGBT Pride.

Lékařka, matka pěti dětí a bývalá ministryně vnitra se domnívá, že její případ policie zastaví. „Mám naprostý pokoj v této věci,“ řekla v rozhovoru pro EvangelicalFocus. „Budu využívat svou svobodu k tomu, abych věřila a mluvila podle svého přesvědčení, ať už bude výsledek tohoto procesu jakýkoli,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 7. března 2020  Foto: Google Maps – St. Martyr’s Free Church

Exit mobile version