Křesťan dnes

Křesťanská organizace žádá turecké úřady o odpověď na otázku ohledně údajného spiknutí s cílem zabít pastory

Organizace Christian Solidarity Worldwide se sídlem ve Velké Británii vyzvala tureckou vládu, aby prošetřila tvrzení, že bezpečnostní složky země nabídly ultranacionalistovi, že mu zaplatí „cokoli bude chtít“ výměnou za zavraždění představitelů církve.

Minulý měsíc se ultranacionalista, identifikovaný pouze jako Tolgahan A., přiznal Vedatu Serinovi, vedoucímu Církve spásy ve východním městě Malatya, že mu příslušníci turecké zpravodajské a protiteroristické jednotky nabídli „cokoli bude chtít“, pokud zabije Serina a další dva křesťanské vedoucí – bývalého pastora Tima Stonea a pastora Ihsana Özbeka, předsedu sdružení církví Kurtuluş, uvedla CSW ve svém prohlášení.

SOUVISEJÍCÍByl jsem příliš aktivní v evangelizaci, říká pastor, kterému Turecko nepovolilo vstup do země

Muž, údajně napojený na Stranu nacionalistického hnutí, dostal adresy a fotografie Serina a ostatních s tím, že dostal také zbraň a byl poslán do kostela s přítelem. Když však uvnitř uviděli malého chlapce, který si hrál s počítačem, odešli.

Ačkoli mělo k objednávce zavraždit křesťanské představitele dojít již roku 2015-16, teprve nedávno byla podána stížnost na vrchní státní zastupitelství v Malatyi poté, co se Tolgahan A. k údajnému spiknutí přiznal.

„I když se nám ulevilo, že plány na zavraždění těchto církevních představitelů nakonec skončily nezdarem, tvrzení, že je zorganizovaly složky tureckého bezpečnostního aparátu, nás hluboce znepokojuje,“ uvedl podle Christian Post generální ředitel CSW Scot Bower.

„Přestože od těchto pokusů o atentát uplynulo již několik let, je nezbytné, aby turecká vláda jednala na základě znepokojivých informací, které vyšly najevo, a provedla úplné a rychlé prošetření těchto tvrzení, přičemž zvláštní pozornost by měla být věnována identifikaci a pohnání k odpovědnosti všech členů JITEM, u nichž se zjistí, že se na nich podíleli,“ dodal Bower.

Christian Post v této souvislosti dále informuje, že Turecko má dlouhou historii pronásledování křesťanů a jeho vláda stále odmítá přiznat, že osmanští Turci spáchali v roce 1915 genocidu křesťanských Arménů.

Podle vlastních statistik je Turecko z 99 % muslimské. Ačkoli jeho ústava stanoví svobodu náboženského vyznání, vláda používá předpisy, které vyžadují registraci náboženských skupin, aby ztížila praktikování neislámských tradic. Nenávist vůči křesťanům a židům v zemi často vede k diskriminaci, stigmatizaci a útokům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version