Křesťan dnes

Macron zdůraznil, že Francouzi mají právo se rouhat, biskup Malý apeluje na mravní odpovědnost

Paříž – Francouzi mají právo se rouhat a kritizovat náboženství. Ve vydání listu La Dauphiné libéré to v reakci na případ mladé dívky, která kvůli ostré kritice islámu na internetu čelí výhrůžkám smrtí, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Případ 16leté Mily je už několik týdnů tématem politické debaty na nejvyšší úrovni.

„Zákon hovoří jasně: máme právo se rouhat, kritizovat, karikovat náboženství,“ řekl francouzský prezident k případu dívky z městečka Villefontaine nedaleko Lyonu. „Zakázány jsou výzvy k nenávisti a útoky na důstojnost,“ dodal.

Biskup Malý v reakci na tato slova francouzského prezidenta uvedl, že „podle francouzského zákona ano, ale co mravní odpovědnost neurážet, nezesměšňovat víru druhých? To je nebezpečný ústup od etiky slušnosti a ohleduplnosti, bez nichž demokracie ztrácí půdu pod nohama.“

Šestnáctiletá Mila umístila v lednu na instagram video, ve kterém ostře kritizovala islám. Označila jej mimo jiné za „náboženství nenávisti“. Videem reagovala na homofobní urážky, které na její adresu napsal na sociální síti jeden muslimský uživatel. Po zveřejnění videa Mila obdržela řadu výhrůžek smrtí a znásilněním a kvůli bezpečnosti přestala chodit do školy. Na počátku února ministr vnitra oznámil, že Mila a její rodina dostaly policejní ochranu.

Kauza Mila vyvolala ve Francii debatu o svobodě slova a jejích hranicích a dostala se i do nejvyšších pater francouzské politiky. Kritiku si vysloužila ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová, která řekla, že urážka náboženství je „útokem na svobodu svědomí“. Za svůj výrok se později omluvila. Samotná Mila na své kritice islámu i právu se rouhat trvá.

Za pravdu jí nyní dal i francouzský prezident Macron. Navíc zdůraznil, že stát má povinnost ji ochránit. „V této debatě jsme ztratili ze zřetele to, že je Mila náctiletou dívkou,“ řekl. „Musíme jí poskytnout ochranu ve škole, v každodenním životě, na jejích cestách,“ zdůraznil. Podle něj se stát tohoto úkolu zhostil dobře. Minulý týden například ministr školství bez dalších podrobností oznámil, že dívka opět chodí do školy.

V rozhovoru poskytnutém regionálnímu listu Macron také zdůraznil, že je třeba „lépe chránit“ děti proti „novým formám nenávisti a obtěžování v on-line prostředí“.

Francie zrušila trestný čin rouhání již v roce 1791 a zakládá si na sekulární povaze státu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red- ČTK  Datum: 13. ńora 2020  Foto: WIkimedia Commons – úrezident Macron

 

Exit mobile version