Křesťan dnes

Meditačními a duchovními kurzy v kolínském klášteře ročně projdou stovky lidí

Kolín – Meditačními a duchovními kurzy, které nabízí Centrum spirituality sídlící v kolínském klášteře, ročně projdou stovky účastníků. Velmi oblíbené jsou například pobyty v ústraní a tichu, uvedl psychoterapeut a ředitel centra Oldřich Jirsa. Podle něj období covidu vystřídal mezi lidmi strach z blízkosti války posílený v druhé polovině letošního roku obavami z prudkého nárůstu životních nákladů a v nejisté době mají lidé potřebu o věcech víc přemýšlet. Hlavní motivace, proč lidé přichází do Centra spirituality, jsou ale niternější než jen to, co se děje kolem, uvedl Jirsa.

Péče o duši má podle něj stejný význam v dobách krize i mimo ni. „Podobně jako si čistíme zuby, měla by fungovat i péče o duši,“ řekl Jirsa. Lidé podle něj často volí pobyt v klášteře kvůli tomu, že si chtějí odpočinout. „Ale tohle je docela náročná práce a ztišení nemusí nutně znamenat jen opravdové ticho všude kolem, ale spíš vytržení ze stereotypu,“ doplnil s tím, že v některých kurzech se rozjímá i několik hodin.

SOUVISEJÍCÍKlášter augustiniánů v Roudnici bude po letech čekání národní kulturní památkou

Centrum spirituality funguje v Kolíně zhruba tři roky, zřizuje ho Česká křesťanská akademie. Klášter se zahradou a lůžky zhruba pro 40 lidí vlastní kapucínský řád. Plánují objekt v budoucnu zrekonstruovat. „Společně připravuje poměrně velký projekt, covid nás v přípravách trochu zdržel, ale v příštím roce by to mohlo být hotové, pak se začne řešit financování,“ řekl Jirsa, který vede centrum od loňského roku. Projekt podle něj počítá s rekonstrukcí a rozvojem kláštera na dalších 20 až 30 let, mělo by jít o investici kolem 200 až 300 milionů korun. Návrh na úpravy kláštera vzešel z architektonické soutěže, počítá se v něm například i s návratem k původním celám. Klášter by podle Jirsy mohl být středoevropským centrem pro duchovní cvičení.

„V Česku jsou podobná místa asi čtyři, takže lidi se sem sjíždějí i z velké dálky, z Moravy i ze Slovenska,“ řekl Jirsa. Zpravidla tří- až čtyřdenní kurzy v létě doplňují delší duchovní cvičení. Pobyt v jednolůžkovém pokoji vyjde na 1700 korun noc, v třílůžkovém na 700 korun. „Z toho pokryjeme běžný provoz a opravy, na další rozvoj musíme využívat dary,“ doplnil Jirsa. Dary podle něj tvoří zhruba třetinu příjmů. Mezi klienty kláštera jsou mladí lidé, studenti, ale i starší lidé, kteří hledají místo ve světě nebo prostor, kde například napsat knihu. U některých kurzů platí přísné dodržování ticha, v některých je hlavní částí sdílení. Podle Jirsy je zájem o kurzy poslední dobou velký a volná místa nabízí až v jarních termínech.

Barokní budova kolínského kláštera postavená v letech 1666 až 1671 těsně sousedí s kostelem Nejsvětější trojice. Klášter byl v roce 1950 uzavřen a po adaptaci v letech 1950 až 1953 v něm byl do roku 1990 internát obchodní akademie. V roce 2019 přešel kostel do majetku římskokatolické farnosti, klášter zůstal v majetku kapucínského řádu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version