Křesťan dnes

Mniši přes výzvu úřadů odmítají opustit kyjevský klášter, úředníky nevpustili

Kyjev – Mniši Ukrajinské pravoslavné církve zůstávají i přes výzvy ukrajinských úřadů v kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra. Dnes dopoledne v nejposvátnějším místě ukrajinských pravoslavných křesťanů sloužili bohoslužbu. Úředníky, kteří mají areál převzít, nevpustili. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda.

Klášter je majetkem ukrajinské vlády a úřad, pod který spadá, dříve tento měsíc informoval Ukrajinskou pravoslavnou církev, že ve středu 29. března vyprší nájemní smlouva. Metropolita Pavlo, představený kláštera, ale ve středu oznámil, že mniši komplex neopustí, dokud v tomto sporu nerozhodne soud. Církev rozhodnutí úřadů u soudu napadla minulý týden.

SOUVISEJÍCÍPravoslavní mniši navzdory nařízení úřadů neopustili klášter v Kyjevě

Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla poté, co odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou, její prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Mniši ranní bohoslužbu vysílali živě na facebooku. Úředníci, kteří dnes dopoledne měli začít s přebíráním majetku, nebyli vpuštěni do areálu kláštera a někteří věřící se s nimi pouštěli do slovních potyček, uvedlzpravodaj stanice RFE/RL.

Metropolita Pavlo v projevu ze středečního večera nepřímo pohrozil ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému následky, pokud úřady Kyjevskopečerskou lávru převezmou. „Naše slzy nepadnou na zem. Budou padat na vaši hlavu,“ řekl s tím, že Bůh by Zelenskému ani jeho rodině tento čin neodpustil. Ministra kultury Oleksandra Tkačenka označil za „posedlého ďáblem“.

Kromě Ukrajinské pravoslavné církve působí v zemi také „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny, která v roce 2019 získala autokefální (samosprávný) status od ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli a která v sobě sdružila trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version