Křesťan dnes

Moskevský patriarcha Kirill poblahopřál Zelenskému k vítězství

Moskva – Moskevský patriarcha Kirill poblahopřál Volodymyru Zelenskému k vítězství v ukrajinských prezidentských volbách a vyzval ho k překonání církevního rozkolu a konfliktů. Jedenačtyřicetiletý budoucí prezident Ukrajiny má historickou šanci sjednotit ukrajinský lid a překonat konflikty v zemi, napsala hlava ruské pravoslavné církve podle dnešní tiskové zprávy.

Dosluhující ukrajinský prezident Petro Porošenko k nevoli ruské pravoslavné církve v lednu prosadil samostatnost nové sjednocené pravoslavné církve na Ukrajině, nezávislé na Moskvě. V Istanbulu tehdy Porošenko a metropolita Epifanij převzali formální potvrzení o samostatnosti od konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, duchovního vůdce přibližně 300 milionů pravoslavných křesťanů na světě.

Kirill vyjádřil upřímnou naději, že pod Zelenským přestane diskriminace Ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu. Tato církev disponuje na Ukrajině největším počtem farností, ale na rozdíl od Ukrajinské pravoslavné církve kyjevského patriarchátu a Ukrajinské autokefální pravoslavné církve se procesu sjednocení v novou nezávislou ukrajinskou církev neúčastnila. Už několik měsíců si stěžuje na tlak ze strany ukrajinského státu, mimo jiné na to, aby se přejmenovala.

„Lid Ukrajiny, který podporoval Vaši kandidaturu, s Vámi spojuje velké naděje na změny směřující k lepšímu životu,“ napsal Kirill. Patriarcha uvedl, že Zelenskyj má „historickou šanci“ Ukrajince sjednotit.

V nedělním druhém kole ukrajinských prezidentských volbách zvítězil politický nováček, herec a bavič Zelenskyj drtivě. Dostal 73 procent hlasů, zatímco jeho protikandidát, obhajující prezident Porošenko jen 25 procent.

Zelenskému k vítězství gratulovala řada evropských lídrů a také například americký prezident Donald Trump. Ruský premiér Dmitrij Medveděv opatrně vyjádřil naději na zlepšení spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – moskevský patriarcha Kirill

Exit mobile version