Křesťan dnes

Mší za účasti arcibiskupa Graubnera začínají v Brně oslavy narození Mendela

Brno – Bohoslužbou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Brně, které se zúčastní i pražský arcibiskup a český primas Jan Graubner, dnes začíná v Brně týden oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Zařazením mše v augustiniánském kostele na program festivalu Mendel 2022 chtějí pořadatelé zdůraznit, že ač je Mendel dnes znám jako zakladatel genetiky, byl za svého života hlavně opatem kláštera ve Starém Brně.

„Slavnostní bohoslužba festival otevírá a bude jej i uzavírat. Zatímco první bohoslužba bude sloužená v češtině, příští neděli bude v latině. Jejím hostem bude i Luis Marín, blízký spolupracovník papeže a ředitel institutu augustiniánské spirituality ve Vatikánu. Mši bude přenášet Česká televize a zazní při ní světová premiéra hudební mše farního skladatele Jiřího Fadrného,“ uvedl za pořadatele Matěj Hollan.

Festival Mendel 2022 přinese debaty, komentované prohlídky a koncerty populární i vážné hudby. Hlavními hvězdami programu jsou americká skupina Kool & the Gang a Ewa Farna, z programu vážné hudby pak páteční koncert v bazilice ve Starém Brně, kde vystoupí Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno a zazní mimo jiné Janáčkova Glagolská mše.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jan Graubner

Exit mobile version