Křesťan dnes

N.T. Wright tvrdí, že Bible neříká o nebi to, čemu věří dnešní křesťané

Prominentní teolog Nicholas Thomas Wright argumentuje, že Nový zákon nevypovídá o nebi to, čemu věří většina křesťanů. Ve skutečnosti říká, že stvoření bude obnoveno skrze neustále se rozvíjející Boží království.

V článku pro časopis TIME bývalý anglikánský biskup a uznávaný autor zdůraznil, že na rozdíl od současných věřících prvotní křesťané nepovažovali nebe za místo, kam po smrti odejdou.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Abychom pochopili, čemu první Ježíšovi následovníci věřili ohledně toho, co se stane po smrti, musíme si Nový zákon přečíst jinak; musíme ho vidět v jeho vlastním světě – ve světě židovské naděje, římského impéria a řeckého myšlení,“ napsal.

„Stoupenci Ježíšova hnutí, které vyrostlo v tomto složitém prostředí, viděli nebe a zemi – Boží prostor – jako dvě poloviny dobrého Božího stvoření.“

Namísto v zachránění lidí ze země věřili první křesťané v to, že Bůh spojí nebe a zemi dohromady, čímž vytvoří nové stvoření, a obnoví svět beze všech patologií. „Věřili, že Bůh potom vzkřísí svůj lid z mrtvých a my spolu s Bohem budeme mít podíl na obnoveném stvoření – a to vše pro Ježíše,“ zdůraznil Wright.

Kristovo zmrtvýchvstání bylo počátkem tohoto velkého díla obnovy, tvrdí dále. „Ježíš v sobě ztělesnil dokonalé spojení ‚nebe‘ a ‚země.‘ V Ježíši se tedy konečně naplnila starověká židovská naděje. Izraelská Písma totiž slibovala, že Bůh přijde osobně, aby navždy bydlel se svým lidem.

Nejde o to, abychom „šli do nebe“, ale aby nebe sestoupilo na zemi, “ napsal Wright a poznamenal, že Ježíš učil své následovníky modlit se, aby Boží království přišlo na zem, aby tu bylo všechno tak, jako je v nebi.

„Již ve třetím století se někteří křesťanští učitelé pokusili smísit křesťanství s platónskými představami. Tak vznikla myšlenka, že opustíme zemi a půjdeme do nebe, která pak dominovala celému středověku. Ježíšovi první následovníci však touto cestou nikdy nešli.“

Generace pohanského křesťanství se pokusila ignorovat židovský původ křesťanství. Apoštol Pavel však „nikdy nepřestal myslet, mluvit a psát jako Žid“ prohlásil Wright.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red-  Datum: 2. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version