Křesťan dnes

Na evangelické faře v Poděbradech si začali vyrábět elektřinu ze slunce

Poděbrady – Na střeše evangelické fary v Poděbradech vyrábí od začátku srpna elektřinu 16 fotovoltaických panelů. Malá fotovoltaická elektrárna s výkonem zhruba 6,5 kW sníží na faře náklady na elektřinu zhruba o polovinu. Investici na pořízení fotovoltaiky ve výši přes 480.000 korun uhradila církev částečně ze státní dotace, částečně sama. ČTK to řekl farář sboru Českobratrské církve evangelické v Poděbradech Martin Fér.

„Elektřina slouží k zajištění provozu fary, ohřívá bojler, ukládá se do baterie a přebytky jdou do sítě,“ řekl Fér. Na přípravě pracovali více než rok. „O fotovoltaice jsme uvažovali již dříve, ale posunula nás možnost získat prostředky z církevních dotací na zelené projekty,“ doplnil. Za ideálního stavu vyrobí elektrárna zhruba šest MWh ročně. Návratnost původně plánovali na zhruba osm až deset let, kvůli nárůstu cen energií v posledních měsících se zkrátila na pár let. Přebytky elektřiny se ukládají do tří vysokonapěťových baterií o celkové kapacitě přes 10,5 kWh.

Na faře sídlí kancelář evangelického sboru, konají se tam různá setkávání, momentálně také výuka češtiny pro ukrajinské uprchlíky.

Fotovoltaiku s polovičním výkonem pořídil před více než rokem na své budovy také evangelický sbor v Chrástu u Plzně. Podle Féra podporuje evangelická církev dotacemi podobné úsporné investice, kromě fotovoltaiky například nízkoemisní vytápění nebo zateplování. Sbory nyní mohou požádat o příspěvek na příští rok.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. srpna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version