Křesťan dnes

Na svatém Kopečku se chystá Romská pouť, poutníkům požehná biskup Malý

Olomouc – Na Svatý Kopeček u Olomouce se v sobotu vydají Romové z celé Moravy na tradiční Romskou pouť. Mše se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie, kde poutníkům požehná biskup Václav Malý. Motto letošního setkání zní „těžkosti ti mohou dát sílu jít dál“, což jsou slova sv. Josefa, sdělili ČTK organizátoři z olomoucké charity. Romská pouť má v regionu dlouhodobou tradici, letos se koná po čtyřiadvacáté. Svatý Kopeček je s touto akcí spjat od počátku, některé ročníky se ale uskutečnily kvůli rekonstrukci baziliky také v katedrále svatého Václava v Olomouci.

Cílem Romské pouti je podle Ludmily Gottwaldové z charity zejména snaha vytvořit prostor pro duchovní sdílení mezi romskými komunitami z Česka i Slovenska. „Chceme na tomto krásném a vzácném poutním místě zejména načerpat sílu prostřednictvím společné modlitby, vzájemně se inspirovat a obohatit skrze hudbu, tanec a společenství,“ uvedla organizátorka akce.

SOUVISEJÍCÍBiskup Malý na setkání LGBT věřících vyzval k integraci v jejich domovských společenstvích 

Romskou pouť pořádá olomoucká charita od roku 1998, v minulých letech před pandemií nemoci covid-19 na ni dorazilo až 600 lidí. Předchozí roky byly ovlivněny pandemií, letos však očekávají pořadatelé opět stovky účastníků. Součástí tradiční události budou také prezentace skupin poutníků. Svou účast podle charity přislíbily romské komunity z Olomouce nebo Ostravy, ale také z Měrovic u Kojetína, Přerova nebo Brna. „Je to velmi ojedinělá duchovní a společenská akce, která nemá v České republice obdoby. Pro Romy a romské komunity jde o výjimečnou platformu pro shledávání v přátelské atmosféře, při které mají příležitost vzájemně se seznamovat, obohacovat a duchovně růst,“ doplnila zástupkyně ředitele Charity Olomouc Bára Cigánková.

Slavnostní mše svatá je v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku na programu od 10:00. Mši bude celebrovat titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský Václav Malý, který je zároveň bývalým mluvčím Charty 77, Občanského fóra a členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Sloužit bude společně se salesiánským knězem Jiřím Cahou a Pavlem Ryšavým. Hudební doprovod s romskými chválami při mši svaté zajistí Spolek křesťanské pomoci z Bučovic u Brna. Program se poté přesune do ambitu premonstrátského kláštera, kde jej bude provázet zpěv, hudba i tanec. Čtyřiadvacátý ročník Romské pouti ukončí závěrečné požehnání ve 14:30.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – biskup Malý

Exit mobile version