Křesťan dnes

Na Ukrajině bylo v důsledku ruské agrese zničeno téměř 500 církevních budov

Ukrajinský institut pro náboženskou svobodu (IRF) zjistil, že ruská invaze na Ukrajinu měla za následek poškození, vyrabování nebo úplné zničení nejméně 494 náboženských budov, teologických institucí a posvátných míst.

Zpráva byla podle portálu Premier představena během summitu pořádaného Institutem pro náboženskou svobodu a ukázala, že počet poškozených náboženských budov se od července 2022 více než zdvojnásobil.

SOUVISEJÍCÍUkrajinská řeckokatolická církev přejde na gregoriánský kalendář 

V Doněcké oblasti, kde probíhala většina těžkých bojů, bylo zničeno nejméně 120 bohoslužebných míst, včetně mešit a synagog. Dalším nejvíce postiženým územím byly Kyjevská a Charkovská oblast. 

Z různých vyznání byla válkou nejvíce postižena Ukrajinská pravoslavná církev (přidružená k Moskevskému patriarchátu), u níž bylo zcela zničeno nejméně 143 budov,

Zpráva rovněž uvádí, že rozsah zničení evangelikálních kostelů a modliteben byl „obrovský“ – poškozeno bylo nejméně 170 budov – včetně 75 letničních sborů, 49 baptistických sborů, 24 kostelů adventistů sedmého dne a 22 „jiných“ evangelikálních modliteben.

V mnoha případech našli členové vydrancovaných církevních sborů ohořelé zbytky ukrajinských Biblí, traktátů a knih.

Výkonný ředitel IRF Maxim Vasin ve svém projevu během summitu IRF uvedl, že ruští vojáci se často zaměřují na ukrajinské duchovní a návštěvníky kostelů a nazývají je „americkými špiony“, „sektáři“ a „nepřáteli ruského pravoslavného lidu“.

Vasin v závěru svého projevu vyzval mezinárodní společenství, aby vyšetřilo a obvinilo ruské úřady ze zločinů proti lidskosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. února Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version