Křesťan dnes

Nejméně 17 mrtvých po útoku islamistů na severovýchodě Nigérie, píše AFP

buja – Nejméně 17 mrtvých si vyžádal útok radikálních islamistů na vesnici se severovýchodě Nigérie, jejíž obyvatelé odmítli islamistům odvádět poplatek, oznámila agentura AFP s odvoláním na jednoho z vesničanů a příslušníky domobrany bojující proti islamistům.

Bojovníci z teroristické skupiny Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP) podle těchto zdrojů zaútočili na izolovanou vesnici Kayayya, ležící přibližně 150 kilometrů od města Damaturu, správního střediska státu Yobe.

SOUVISEJÍCÍ Unesená křesťanka Leah Sharibuová je podle charity stále naživu a narodilo se jí třetí dítě

„Teroristé zaútočili na vesnici okolo osmé večer (asi 21:00 SEČ) výbušninami a střelnými zbraněmi a následně stříleli po obyvatelích, kteří se snažili utéci. Zabili 17 lidí a pět dalších zranili,“ řekl Gremah Bukar, příslušník pomocné milice armády. Útok byl odvetou za to, že vesnice odmítla islamistům odvést daň z dobytka, dodal Bukarův kolega Abubakar Adamu.

V odlehlých oblastech Nigérie milice a ozbrojené skupiny občas vyžadují od vesnic, aby jim platily „daně“. Během posledních dvou let islamisté podnikli útoky i mimo svou baštu ve státu Borno a tíhu násilí, včetně krvavých nájezdů na vesnice, vojenské základny, školy a tržiště, pocítil i stát Yobe, který sousedí se státem Borno. Ve střetech s islamisty od roku 2009 přišlo v Nigérii nejméně 40.000 lidí o život. Na severovýchodě země vyhnaly násilnosti z domovů více než dva miliony lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version