Křesťan dnes

Neznámý pachatel v Orlí ulici v Brně poškodil kameny zmizelých

Brno – Neznámý pachatel v Orlí ulici v Brně poškodil skupinu kamenů zmizelých, které připomínají jména bývalých obyvatel města, včetně jejich základních životopisných údajů. Kameny se vkládaly do dlažby teprve v pátek jako součást přehlídky židovské kultury Štetl Fest. Kdosi je polil neznámou látkou. Patrně však podle organizátorů festivalu půjdou vyčistit. Událostí se zabývá policie.

„Oznámení jsme přijali, pracujeme s ním, zjišťujeme okolnosti,“ řekl ČTK policejní mluvčí Bohumil Malášek.

SOUVISEJÍCÍŽidovská obec Brno hledá rodiny vlastníků liturgických knih ukradených nacisty

Konkrétně šlo o dva starší kameny na paměť Adele a Leopolda Bockových, zavražděných v Rize, a skupinu nově položených kamenů rodiny Pollakových. Rodina musela opustit Brno, někteří její členové za druhé světové války zemřeli, včetně desetileté dívky Inge, která prošla ghettem v Terezíně a zahynula v roce 1942 na neznámém místě.

Podle ředitelky Štetl Festu Evy Yildizové je poškození kamenů dalším důkazem toho, jak důležité je pro společnost vzdělání. Je zapotřebí klást ve školách v dějepisu větší důraz na moderní dějiny, uvedla Yildizová.

První ročník festivalu židovské kultury se konal od pátku do neděle, na desítky akcí přilákal tisíce lidí. Vystoupil například jazzman Avišaj Cohen, zazněla dětská opera Brundibár, konaly se také besedy, přednášky, ochutnávky, autorská čtení a exkurze, vše s tematikou židovských dějin a kultury.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version