Křesťan dnes

Obávaný velitel povstalců teď slouží jako pastor a pomáhá někdejším dětským vojákům

Obávaný Joshua Milton Blahyi se za liberijské občanské války podílel na mimořádných krutostech. Teď je z něj evangelický pastor, který v chudinských čtvrtích Monrovie pomáhá někdejším bojovníkům občanské války dostat se z drogové závislosti a bludného kruhu delikvence. Většina z nich bojovala ve válce v dětském věku, píše agentura AFP.

Jednapadesátiletý Blahyi , zvaný generál Butt Naked (Holý zadek), velel Jednotnému osvobozeneckému hnutí pro demokracii v Libérii (ULIMO), jež podporovalo prezidenta Samuela Doea. Jeho vražda v roce 1990 byla podnětem k bojům řazeným k nejkrutějším v Africe. V letech 1989 až 2003 v nich přišlo o život na 250.000 lidí.

Také Butt Naked kolem sebe šířil hrůzu. Velel mladým zdrogovaným bojovníkům, kteří válčili za první občanské války z let 1989 až 1997 nazí a byli pověstní krutostí a vírou v kouzla.

Blahyi v roce 2008 vypovídal před komisí pravdy a usmíření a přiznal se k vraždám tisíců lidí. Tvrdil, že měl zázračné schopnosti, protože se v 11 letech připojil k tajnému spolku.

„Vždy, když jsme se zmocnili nějakého města, jsem potřeboval lidskou oběť, abych si své schopnosti zachoval. Přinesli mi živé dítě, já mu vyrval srdce a snědl jsem ho,“ řekl před komisí. Prohlásil také, že osobně zabil „nejméně 20.000 lidí“.

Před deseti lety ale tento velitel povstalců konvertoval ke křesťanství a pravidelně dochází na setkání bývalých dětských vojáků v chudinských částech Monrovie. „Pro mne jsou ti chlapci oběti, ne zločinci. To my jsme jim dali zbraně a drogy. Musím ty chyby napravit,“ říká teď Blahyi.

Aby to splnil, nechal asi 25 kilometrů severně od metropole postavit rehabilitační centrum. V komplexu obehnaném vysokou zdí žije 500 bývalých dětských vojáků a podle Blahyiho se tam učí řemeslu truhlářů, instalatérů nebo malířů pokojů.

„Většinou jim vyprávím o svém životě, vyzývám je, aby udělali to co já, zasvětili svůj život Kristu a odvrátili se od drog,“ vysvětluje pastor, zatímco jeden ze svěřenců centra pod jeho dohledem okopává záhon vedle kurníku.

K bývalým vojákům patřil i William Wilson. Dnes je mu 38 let a doznává, že si dlouho obstarával peníze na drogy pomocí mačety. „Zvolil jsem si bibli, dnes jsem evangelík, mám tři děti a mou ženou je dcera pastora,“ říká Wilson.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Třiatřicetiletý bývalý voják Titus Sylvester-Borbor říká, že mu Blahyi pomohl zbavit se drogové závislosti a začít studovat na univerzitě. „Rodiče jsou teď spokojení a přijali mne zpět,“ vysvětluje. Mnohé bývalé vojáky jejich rodiny po demobilizaci odmítly.

Občanská válka srazila jednu z nejchudších zemí světa na kolena, později ji pak zasáhla epidemie eboly.

Švýcarský soud před nedávnem poslal na 20 let do vězení bývalého velitele povstalců Alieua Kosiaha. Byl prvním Liberijcem odsouzeným za válečné zločiny spáchané za občanské války. Usvědčili ho ze zabíjení civilistů, znásilnění, verbování dětí a kanibalismu. K vině se nepřiznal.

V Libérii nikdo dosud před soud postaven nebyl, masakrů civilistů, mučení, znásilňování a verbování dětí se tam dopouštěli všichni účastníci konfliktu. I ti, kteří se na nich podíleli osobně, zastávají vysoké funkce v politice nebo ekonomice.

Osobnost známá z první války Prince Johnson byl v květnu zvolený do čela senátního branného výboru bez ohledu na to, že v minulosti patřil k velitelům, které doporučila komise pravdy a usmíření v roce 2009 postavit před soud.

Prezident George Weah je u moci od roku 2018 a k ustavení zvláštního tribunálu se staví zdrženlivě.

Blahyi chce, aby bývalí velitelé byli souzeni, jeho nevyjímaje. „Zničil jsem děti tolika lidí. Když se z toho odmítnu zodpovídat, stihne násilí, jež jsem sám zavinil, i mne a mé děti,“ říká pastor.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version