Křesťan dnes

Ohlédnutí za kariérou zpěváka Carmana

Americký zpěvák Carman zemřel v úterý 16. února v Las Vegas po čtyřicetileté kariéře. Mnozí odborníci ho označují za průkopníka křesťanské hudební scény. Jeho hity se nesmazatelně zapsaly do historie.

V ohlédnutí za jeho kariérou ho portál Christianity Today řadí díky jeho obrovské popularitě mezi takové hudební celebrity jako jsou Madonna nebo Cher. Důvod, proč si nezajistil to nejvyšší místo mezi americkými zpěváky popu, je, že Carman nikdy nezaměnil možnost lepší kariéry za upozadění svého svědectví o Kristu. Během celé kariéry zůstal věrný závazku oslavit svým hudebním talentem jméno Ježíš.  

„Hudba je ten nejlepší prostředek, který mám k tomu, abych co nejlépe oslovil většinu lidí a získal je pro Krista,“ řekl jednou Carman. „Snažím se lidi obeznámit s tím, že je radost být křesťanem.“

Svým vlastním jménem Carmelo Domenic Licciardello vyrůstal jako nejmladší ze tří dětí v americké rodině s italskými kořeny v Trentonu v New Jersey. Během své kariéry získal sedm cen Dove. Byl nominován na čtyři ceny Grammy v kategorii současná hudba v letech 1990 a 1992. Za svůj život prodal více než 10 milionů alb.

Když se v roce v roce 2013 chystal na velké turné po 60 městech, fanoušci ihned zareagovali a zorganizovali sbírku na pokrytí nákladů. Slavný zpěvák v té době věděl, že bude muset zápasit s rakovinou. „Když zahájil turné, měl obavy, že nikoho nebude zajímat. To ještě netušil, jak velmi se bude mýlit. Fanoušci každý večer do posledního místa plnili koncertní sály,“ vzpomínal při ohlédnutí za kariérou Carmana jeho manažer Matt Felts. „Tento svět ztratil světlo ve tmě, ale dnes Carman na vlastní oči uvidí ovoce své práce,“ dodal.  „Je nemožné dívat se na toto dílo a nedocházet k závěru, že byl hvězdou křesťanského popu / mluveného slova. Domnívám se však, že Carman byl více než jen křesťanskou popovou hvězdou,“ napsal po oznámení jeho smrti Tyler Huckabee z časopisu Relevant.

Pro neplnění své vysmívané hudební kariéry se v sedmnácti letech rozhodl skončit se školou a začal zpívat po kasinech v New Jersey. Dařilo se mu tak dobře, že ho oslovil agent, který mu měl pomoci prorazit v hudebním průmyslu. Tento člověk však byl napojen na zločinecký gang rodiny DeCavalcante, která byla známá rozsáhlým vydíráním a korupcí v New Jersey.

Mladý Carman sa proto raději rozhodl odjet za štěstím do Las Vegas, kde však velkou díru do světa neudělal. Dal si pauzu a navštívil v Kalifornii svou sestru Nancy, která společně se svým manželem sloužili jako pastoři. Její svědectví o Kristu – jak vzpomínal později – ještě kvůli pýše nepřijal, ale na další evangelizační akci se rozhodl vydat svůj život Bohu.

„Byl jsem konfrontován s pravdou,“ komentoval později své obrácení Carman. Vzpomínal, jak vnímal Boží přítomnost během chval, které se hluboce dotkly jeho srdce. Obrácení radikálně změnilo jeho další kariéru a Carman následující roky vystupoval v kostelech po celé Kalifornii. 

V roce 1983 vydal desku Sunday’s on the Way a v roce 1985 se Carman s písní  The Champion dostal do čela křesťanského žebříčku, což se mu podařilo také v roce 1989, ale tentokrát s albem Revival in the Land. V průběhu příštích 10 let vydal Carman 12 alb, přičemž pět z nich se dostalo na první místa v křesťanských hitparádách.

Předpokládá se, že se mu podařilo mít největší křesťanský koncert, když v roce 1993 dorazilo na stadion v Jihoafrické republice 50 000 fanoušků a rok poté dokonce 71 000.

Od roku 2000 začala jeho kariéra po sérii několika tragických událostí pomalu upadat. Spolupráci s ním ukončilo jeho gramofonová společnost. Díky finanční krizi přišel o značnou část majetku, v krátkém sledu mu zemřel bratr a blízký přítel. Při dopravní nehodě utrpěl vážná vnitřní zranění.

V roce 2013 mu byla diagnostikovaná rakovina. Jak Carman tehdy napsal svým fanouškům na Facebooku, lékaři mu řekli, že má před sebou tři nebo čtyři roky života. Po sdílení této informace se spustila podpůrná kampaň, která zafinancovala jeho poslední album a také poslední turné.

I když začal plánovat další turné, po opětovném zápasu s rakovinou se tento jeho plán nepodařilo naplnit. Zemřel po pooperačních komplikacích v nemocnici v Las Vegas.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. února 2021 Foto: Facebook – Carman

Exit mobile version