Křesťan dnes

Organizace vyjadřuje znepokojení nad tím, že od začátku války v Súdánu bylo napadeno více než 150 kostelů

Podle zprávy Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu bylo od začátku války v Súdánu v dubnu loňského roku poškozeno nebo zničeno více než 150 kostelů.

Konflikt mezi súdánskými ozbrojenými silami a polovojenskými jednotkami Rychlé podpory si vyžádal tisíce mrtvých a zpustošil náboženské komunity, přičemž američtí pozorovatelé varují, že cílem útoků, které za sebou zanechávají zkázu, jsou náboženské objekty.

SOUVISEJÍCÍ„Obětoval svůj život pro Boha.“ V Burkině Faso byl zavražděn katecheta

Podle USCIRF si probíhající konflikt vyžádal podle odhadů více než 13 000 mrtvých, přičemž ozbrojenci se zaměřují na modlitebny a další náboženská místa.

Komisař Mohamed Magid ve svém prohlášení uvedl: „Mezinárodní humanitární právo považuje modlitebny a náboženská místa za nedotknutelná, a to i během ozbrojeného konfliktu. Navzdory ochraně podle článku 53 jsou modlitebny a náboženská místa v Súdánu nadále nepřípustně poškozovány a ničeny,“ informuje portál The Christian Post

Komisař rovněž vyjádřil znepokojení nad útoky na náboženské představitele a nad dopadem konfliktu na náboženské menšiny.

K jedné významné události došlo v lednu, kdy ozbrojenci RSF podle Morning Star News zapálili evangelikální modlitebnu ve Wad Madani. Kostel postavený v roce 1939 byl největší náboženskou stavbou ve státě Gezira. Příslušníci RSF také zaútočili na koptský křesťanský klášter ve Wad Madani a přeměnili jej na vojenskou základnu.

Násilí se neomezuje pouze na stavby. V květnu 2023 vnikli ozbrojení útočníci do kostela, kde zastřelili čtyři osoby včetně kněze a jeho syna a pobodali ochranku kostela, načež budovu vyplenili. Při útoku v Omdurmánu ozbrojenci RSF rovněž zabili Hidara Al Amina, člena súdánské presbyteriánské evangelikální církve. Jeho příbuzný uvedl, že Al Amin byl zabit poté, co ozbrojenci RSF vyrabovali jeho dům.

Při jiném incidentu evangelikální pastor Kowa Shamal jen o vlásek unikl smrti poté, co mu ozbrojenci RSF nařídili, aby se zřekl své víry, informovala začátkem tohoto měsíce organizace La Croix International. Pastor Shamal odmítl, což vyústilo ve fyzickou konfrontaci, která skončila vraždou jeho 23letého synovce. Příslušníci RSF synovce zabili, protože odmítl sundat křížek, který nosil na krku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version