Křesťan dnes

Osudy bohumínských Židů připomínají kameny zmizelých

Bohumín (ČTK) – Tragické osudy bohumínských Židů připomínají ve městě kameny zmizelých, takzvané Stolpersteiny. Čtverhranných dlaždic z betonu, jejichž povrch zdobí mosazná destička ve zlaté barvě, je v Bohumíně na Karvinsku 12, řekla v pondělí ČTK mluvčí radnice Jana Končítková.

Zasazené kameny odkazují na osud rodiny téměř třiadevadesátiletého Arnošta Smetany a dalších tří spřátelených rodin. „Jako dítě prošel za války ghettem v Krakově a přežil koncentrační tábory Plaszów a Mauthausen. Zatímco Arnošt Smetana smrti unikl, jeho příbuzní takové štěstí neměli. Matka, teta i oba prarodiče se stali oběťmi nacistického režimu. Osudy jeho rodiny a dalších tří spřátelených rodin připomínají nyní na dvou místech v Bohumíně právě kameny zmizelých,“ uvedla mluvčí.

SOUVISEJÍCÍNa osudy Židů upozorňují v ulicích České Lípy mosazné tabulky v dlažbě

Sedm kamenů bylo položeno před domem číslo 459 v ulici Čs. armády, kde Smetana před druhou světovou válkou bydlel. „Kromě mne a mého otce Lea holokaust nikdo z mých příbuzných nepřežil. Osudnou se mé rodině stala deportace do Niska. Inicioval jsem proto položení sedmi kamenů před náš dům,“ uvedl Smetana, který od roku 1946 žije v Izraeli.

Mluvčí dodala, že iniciátory položení dalších pěti kamenů před domem číslo 733 v Masarykově ulici je rodina Scheinových z německé spolkové země Sasko. Rodina Scheinova oslovila radnici s plánem položit ve městě kameny zmizelých před čtyřmi lety, dokončení projektu ale odsunul koronavirus.

„Jsme vděční, že se město Bohumín k našemu záměru postavilo pozitivně a na své vlastní náklady zajistilo pokládku kamenů zmizelých do dlažby. O strastiplné cestě našich předků a jejich přátel, kterou završila deportace evropských Židů v rámci akce Nisko v roce 1939, natáčím dokumentární film. Po jeho dokončení bude promítán v rámci filmových festivalů u nás v Německu,“ uvedla Judit Scheinová, pravnučka zavražděných manželů Hermanna a Olgy Scheinových.

„Věříme, že jsme přispěli k dobré věci, a že tento počin nedovolí lidem zapomenout na válečné hrůzy a utrpení, kterými si prošli i obyvatelé Bohumína,“ uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

V Bohumíně v minulosti žila početná židovská komunita. V Mírové ulici se dodnes nachází židovský hřbitov s kamennými náhrobky. Nyní má město připomínku i v podobě kamenů zmizelých, které se začaly objevovat v 90. letech v Německu. Od roku 2008 jsou součástí veřejných prostranství i ve městech České republiky. „Jejich oficiální název zní Stolperstein, což lze vyložit jako dlažební kámen, o nějž se má zakopnout. Kromě jmen zavražděných je na nich i informace o jejich narození a také údaj o roce a místě úmrtí,“ připomněla mluvčí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. května 2022 Foto: Google Maps – Bohumín

Exit mobile version