Křesťan dnes

Pákistánskému křesťanovi hrozí trest smrti na základě falešného obvinění z rouhání

Muhammad Muzamil, Unsplash

Salím Masih s třesoucím se hlasem sdělil, že jeho rodina žije ve strachu od 29. listopadu, kdy byl jeho syn zatčen na základě falešného obvinění z rouhání, za které hrozí v Pákistánu trest smrti.

Příslušníci oddělení kyberkriminality Federální vyšetřovací agentury vzali Ištiaka Salíma, 31letého otce jednoho dítěte, do vazby v Islámábádu poté, co v jeho telefonu objevily rouhačské obrázky proroka Mohameda.

SOUVISEJÍCÍPákistánské úřady zdemolovaly bez varování domovy křesťanů a jejich kostel

Salím uvedl, že o obrázcích, z jejichž sdílení byl obviněn, do svého zatčení nevěděl. „Můj syn je rozumný člověk a nikdy se takových činů nedopustil,“ řekl Masih telefonicky pro Morning Star News.

„Ištiak tvrdí, že někdo sdílel rouhačské obrázky ve skupině na sociálních sítích, které se nedopatřením stáhly do jeho telefonu. Tvrdí, že tyto snímky nikde nezveřejnil ani nesdílel, protože si ani neuvědomil, že tam jsou, dokud ho nezatkli příslušníci FIA.“

Prokurátor Muhammad Imran tvrdí, že Salím zveřejnil a sdílel rouhačské obrázky na WhatsAppu a Facebooku.

Masih uvedl, že s jeho synem bylo ve vazbě zacházeno stejně jako s ostatními podezřelými, zejména s těmi, kteří jsou chudí. „Ve vazbě FIA byl pouze dva dny,“ řekl. „Někteří úředníci ho v první den zatčení trochu zbili, ale pak byl převezen do ústřední věznice v Rávalpindí.“

S apelem na pákistánské křesťanské představitele a mezinárodní společenství Masih uvedl, že rodina bydlí v té části Islámábádu, kde žije nábožensky smíšené obyvatelstvo, složené z křesťanů i muslimů.

Najal si obhájce, ale obával se o bezpečnost své rodiny. „Tato zpráva se nyní šíří a my nevíme, jak by na ni reagovali naši sousedé nebo náboženské skupiny,“ řekl Masih. „Potřebujeme pomoc od vedoucích představitelů naší komunity.“

Salím pracoval více než čtyři měsíce jako sanitář, aniž by dostal zaplaceno, řekl Masih. Nevyplácení mezd je chronickým problémem, kterému čelí křesťané v Islámábádu a dalších pákistánských městech, což je přivádí do krajní chudoby a činí je zranitelnými vůči lichvářům.

Neustálý strach

Evangelical Focus píše, že Joseph Jansen, prezident organizace Hlas spravedlnosti, uvedl, že pákistánští křesťané žijí v neustálém strachu kvůli pákistánským zákonům o rouhání.

„Stále větší počet obvinění a zatčení je spojen s údajným porušením zákona o elektronických zločinech, ale obvinění z rouhání bývá časté u případů týkajících se náboženských menšin,“ řekl Jansen pro Morning Star News. „Je důležité posoudit úmysly obviněných předtím, než jsou zatčeni na základě tak závažného obvinění, jako je rouhání.“

Dodal, že jeho skupina pomáhá rodině Masihových tím, že na případ upozorňuje na mezinárodní úrovni.

Kvůli falešnému obvinění z rouhání bylo v Pákistánu lynčováno nebo nezákonně zabito několik lidí. Podle Centra pro sociální spravedlnost se sídlem v Láhauru bylo v letech 1987-2021 v Pákistánu zaregistrováno 1 949 případů, v nichž byly nějaké osoby obviněny z rouhání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

–red- Datum: 25. ledna 2023 Foto: Muhammad Muzamil, Unsplash  – ilustrační

Exit mobile version