Křesťan dnes

Pamětníci si v Č. Budějovicích připomněli transport z roku 1942

České Budějovice – Výročí transportu Akb, který v dubnu 1942 dopravil více než devět stovek Židů do Terezína, si v úterý připomněli v Českých Budějovicích. Zúčastnili se pamětníci této represe i pozůstalí těch, kteří následně v koncentračních táborech zahynuli. Do transportu v dubnu 1942 v Českých Budějovicích nastoupilo 910 lidí, po konci války se vrátilo jen 31 z nich. Dnešní akce má podle pamětníků připomínat, že svoboda není samozřejmostí.

„Nikdo tenkrát netušil, co nás čeká. Bylo mi 14 let. V Terezíně jsem bydlela s maminkou a později jsme se mohli setkávat i s tatínkem, který tam žil také,“ uvedla jednadevadesátiletá pamětnice Hana Tvrzká. Dodala, že na konci roku 1943 byla přemístěna do koncentračního tábora Osvětim. Následně byla i v jiném koncentračním táboře Bergen Belsen. Když se Tvrzká v 17 letech vrátila po válce domů, vážila 34,5 kilogramu. „Za války jsme přišli o zhruba 60 členů naší rodiny a příbuzných,“ uvedla dnes.

Mezi členy transportu, který vyrazil v dubnu 1942 z Českých Budějovic, byli také předci bývalého ministra kultury Daniela Hermana. „Od dětství jsem měl možnost se seznamovat s tím, co znamená zlo, nenávist a jak strašným zločinem je rasismus,“ řekl dnes Herman v Českých Budějovicích.

Podle něj se i v současné společnosti objevují podobné nálady. Dodal, že kulturní či náboženskou netoleranci a nenávist hlásá i řada ústavních činitelů. „Je to bohužel realita, že i dnes jsou politici, pro které rozdělování a nálepkování je politickým programem. Musíme být na pozoru, protože svoboda není samozřejmostí,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – ilustrační

Exit mobile version