Křesťan dnes

Papež František slavnostně vyhlásil Svatý rok 2025, heslem bude naděje

Vatikán – Svatý rok katolické církve začne ve Vatikánu 24. prosince letošního roku a skončí 6. ledna 2026, oznámil dnes bulou papež František. Pořadatelé řádného Svatého roku, který církev vyhlašuje jednou za 25 let, očekávají příští rok v Římě až 32 milionů poutníků, píše agentura AFP. Papež představil hlavní body programu v bazilice svatého Petra na slavnostním setkání, které agentura AP popisuje jako pompézní událost, které se zúčastnili kardinálové, biskupové i prostí věřící. Svatý rok papež zahájí nejen tradičně v bazilice otevřením Svaté brány, ale také ve věznici.

František prohlásil, že „lidé a národy pohlížející do budoucnosti s úzkostí a strachem potřebují naději“. Právě „naděje“ bude hlavním heslem celého roku. Papež požádal věřící o projevy solidarity s chudými, s migranty, s vězni a s matkou přírodou. Bohaté státy vyzval, aby odpustily dluhy nejchudším zemím, které je stejně nikdy nebudou schopné splatit.

SOUVISEJÍCÍPapež František zavítal do Benátek, navštívil výstavu v ženské věznici

Pro Vatikán je Svatý rok staletou tradicí, kdy věřící putují do Říma, aby navštívili hroby svatých Petra a Pavla a byli jim odpuštěny jejich hříchy. Pro město Řím je to příležitost využít přibližně čtyři miliardy eur (100 milionů korun) z veřejných zdrojů na realizaci dlouho odkládaných projektů na úpravu veřejného prostoru.

První Svatý rok vyhlásil papež Bonifác VIII. v roce 1300 a nyní se konají každých 25 let. Papeži je vyhlašují bulou, tedy speciálním dokumentem opatřeným pečetí. Zatím poslední řádný Svatý rok vyhlásil Jan Pavel II. pro rok 2000. Do Vatikánu tehdy přicestovalo 24,5 milionu poutníků. František dosud vydal jednu bulu Misericordiae vultus, kterou vyhlásil mimořádný Svatý rok milosrdenství 2015.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version