Křesťan dnes

Papež na mši v Kanadě vyzdvihoval úctu, v jaké původní obyvatelé chovají seniory

Edmonton – Papež František dnes pokračoval ve své kanadské „pouti pokání“ a na stadionu v Edmontonu sloužil mši před desetitisíci lidí. Zdůrazňoval při ní význam rodičů a prarodičů pro mladší generace a vyzdvihl zvyk původních obyvatel Kanady projevovat úctu starším lidem. Podle Františka je takový přístup nutný pro vytvoření „lepší budoucnosti“.

Hlava katolické církve je v Kanadě od neděle na šestidenní návštěvě, kterou chce pomoci usmiřování s komunitami původních obyvatel. Ty osobně žádá o odpuštění za roli církve v systému internátních škol, který v minulosti v Kanadě ve snaze o asimilaci domorodých dětí zpřetrhával rodinné vazby a vystavoval žáky hladovění a násilí.

SOUVISEJÍCÍPapež se v Kanadě omluvil za roli církve při trýznění dětí původních obyvatel

Při pondělním setkání se zástupci „prvních národů“ Kanady František označil školy z minulého a předminulého století, z nichž většinu provozovala katolická církev, za „zlo“ a „katastrofální chybu“. Dnes papežův program pokračoval vystoupením na Commonwealth Stadium, kam podle agentury Reuters přišlo asi 50.000 lidí. Mše se konala v den, kdy si katolíci připomínají „hostinu svaté Anny“, tedy babičky Ježíše Krista, a František příležitost využil k obnovení častého apelu na úctu ke starším.

„V mlze zapomnětlivosti, která zahaluje naši turbulentní dobu, je stěžejní pečovat o naše kořeny, modlit se za naše předky a s nimi, věnovat čas vzpomínání a opatrování jejich odkazu,“ řekl. Podle papeže mají lidé povinnost vzdávat hold prarodičům a seniorům a vážit si jejich přítomnosti ve snaze budovat lepší budoucnost. „Budoucnost, v níž se historie násilí vůči našim domorodým bratrům a sestrám a jejich marginalizace nikdy nezopakuje,“ pokračoval.

Podle Reuters byla jeho slova obzvláště silná pro komunity původních obyvatel, vzhledem k tomu, jak dřívější systém internátních škol cílil na vazby mezi generacemi, které jsou v jejich kulturách tak důležité. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila tyto školy za nástroj „kulturní genocidy“. Od rodin odloučily na 150.000 dětí, přičemž kvůli tvrdému zacházení zemřelo až 6000 z nich.

Za utrpení, které systém způsobil, se František omluvil už v dubnu a svou aktuální návštěvou chce podpořit „již zahájenou cestu usmíření“. V pondělí se kvůli tomu v Edmontonu setkal s náčelníky domorodých kmenů a zástupem původních obyvatel na místě, kde bývala jedna z církevních škol. Kromě provincie Alberta má papež navštívit také Québec a Nunavut.

Papežovu pondělní omluvu přivítal i Murray Sinclair, což je lídr domorodé komunity a bývalý předseda „komise pro pravdu a usmíření“ zřízené kvůli otázce nucené asimilace původních obyvatel. Sinclair však zároveň vyjádřil vůči způsobu omluvy výhrady, píše agentura AP. František podle něj neuznal dostatečně roli samotného Vatikánu při ospravedlňování evropského kolonialismu a při podpoře kanadské asimilační politiky.

„Nemůžete jenom říct ‚omlouvám se‘ a odejít,“ uvedl zase náčelník národa Nakota Sioux Tony Alexis. „Musí být vidět snaha a za slovy musí být práce na významnějších krocích,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version