Křesťan dnes

Papež opět vyzval k příměří v Gaze i v dalších konfliktech světa

Vatikán – Papež František dnes v tradičním velikonočním poselství Urbi et orbi znovu vyzval k zaručení přístupu humanitární pomoci do Pásma Gazy, kde bojuje Izrael s hnutím Hamás, a také k propuštění rukojmích, které tam Hamás od října drží. Vyzval také k výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou, informovala agentura AFP.

„Zmrtvýchvstalý Kristus otevírá cestu míru pro trpící skupiny obyvatel v těchto regionech,“ řekl dnes papež podle agentury DPA. Volal po ukončení bojů, a to zejména kvůli dětem. „Kolik utrpení vidíme v jejich očích. Jejich pohledy se nás ptají: Proč? Proč tolik smrti? Proč tolik ničení?“ řekl papež.

SOUVISEJÍCÍ Papež František se zúčastnil velikonoční vigilie

Vyzval také k zaručení přístupu pro humanitární pomoc do Pásma Gazy, okamžitému propuštění rukojmích unesených 7. října a okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Humanitární krizi tam způsobila válka, kterou začal Hamás 7. října teroristickým útokem na Izrael. Ten ale čelí v posledních týdnech sílící kritice mezinárodního společenství, že blokádou a kontrolami zpomaluje distribuci potravin palestinským civilistům. Za nezajištění dostatečných humanitárních dodávek kritizují Izrael i úřady OSN.

Papež se v poselství, které si přišlo na Svatopetrské náměstí podle AFP poslechnout na 60.000 lidí, vyzval k respektování mezinárodního práva také ve válce na Ukrajině a vyzval Rusko a Ukrajinu k výměně zajatců. Rusko napadlo vojensky Ukrajinu před více než dvěma lety.

Hlava katolické církve v poselství také zmínila válku v Sýrii, která trvá už 13 let, a Libanon, který je dlouhodobě sužován hospodářskou a sociální krizí, nyní ještě „prohloubenou nepřátelskými akcemi na hranicích s Izraelem“. Zmínil též muslimské Rohingy prchající z Barmy, kteří jsou postiženi vážnou humanitární krizí, a také násilí a ekonomickou a politickou krizi na Haiti. Nezapomněl ani na Afriku, kde kromě konfliktů připomněl i problém sucha, který postihuje rozsáhlé oblasti a způsobuje hladomor.

„Zvláštní myšlenku směřuji k regionu západního Balkánu, kde se podniká významný krok k integraci do evropského projektu,“ uvedl dnes také papež podle stránek Vatican News.

Také loni ve velikonočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) papež vyjádřil znepokojení kvůli válce na Ukrajině i konfliktu na Blízkém východě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. března 2024 Foto: YouTube – papež František

Exit mobile version