Křesťan dnes

Papež poznamenal, že existují děti, které si hrají s kusy ruských raket, zatímco hladoví. 

Pro zastavení třetí světové války po částech lze udělat mnoho. Papež František v rozhovoru s italským reportérem Fabiem Marchesem Ragonou na Canale 5 nabízí své myšlenky o šíření války v našem světě a povzbuzuje nás, abychom s blížícími se Vánocemi hleděli na Dítě Ježíše.

Papež František v neděli v italské televizi hovořil o několika aktuálních tématech v rozhovoru s vatikánským reportérem Fabiem Marchese Ragonou v pořadu „Il Natale che vorrei“ (Vánoce, které bych chtěl). Svatý otec hovořil o různých důležitých tématech, od války přes chudé až po mistrovství světa ve fotbale.

Válka vedená po částech

Když papež František hovořil úvodem o Ukrajině, poznamenal, že prožíváme třetí světovou válku vedenou po částech, a uvedl, že ačkoli Ukrajina je nám pocitově blíž, v Sýrii už 13 let probíhá strašná válka, stejně jako v Myanmaru a „všude v Africe“. „Svět je ve válce,“ řekl. 

Papež František pak poukázal na něco, co mu dělá velké starosti: „postoj lhostejnosti“. Tváří v tvář tolika chudým lidem, uprchlíkům a lidem, kteří trpí o letošních Vánocích, existuje hrozný postoj lhostejnosti, řekl papež.

Připomněl představu dámy v kožichu a rukavicích, která ignoruje volání o pomoc paní na ulici, když vychází z restaurace. „To nejhorší, co se nám může stát, je odvrátit zrak,“ řekl papež.

Smutné Vánoce

„Prosím, přeměřte vánoční výdaje, omezte je,“ řekl. „Jsou to smutné Vánoce, Vánoce války. Jsou tu lidé, kteří umírají hlady. Mějte prosím velké srdce a neutrácejte, jako by se nic nedělo.“ Poznamenal, že existují děti, které si hrají s kusy ruských raket, zatímco hladoví. 

Papež František dále hovořil o korupčním skandálu kolem Evropské unie. Poukázal na to, že všichni jsme hříšníci a všichni musíme prosit o odpuštění, ale dodal, že ačkoli jsme všichni hříšníci, nejsme všichni zkorumpovaní.

„Hříšník ano, zkorumpovaný nikdy,“ řekl a dodal, že ho to děsí. 

Pokora ve vítězství

Ještě předtím, než se dozvěděl, že se Argentina stane mistrem světa ve fotbale, požádal papež, aby vítězové „žili s pokorou“ a aby ti, kteří nevyhrají, „ji žili s radostí, protože největší hodnotou není vyhrát nebo prohrát, ale hrát čistě, hrát dobře“.

Vždycky můžeme udělat víc

S poukazem na to, že papež brzy oslaví deset let svého pontifikátu, se Fabio Marchese Ragona zeptal, zda existuje něco, co zatím nedokázal z toho, co si přál. 

Vždycky je co dělat, odpověděl papež. Uznal, že Rada kardinálů a Sekretariát pro ekonomiku „jdou kupředu“, ale řekl, že vždy je možné udělat více.

„To je důležité: můžeme mít velmi organizovanou kurii, velmi organizovanou farnost, velmi organizovanou diecézi, ale pokud tam není misionářský duch, pokud se tam nemodlíte, nic se nepohne dopředu. Modlitba je důležitá.“

Dívejte se na Dítě naděje 

Nakonec papež František nabídl vánoční poselství pro všechny, kteří sledovali rozhovor.

„Dívejte se na Dítě, dívejte se na hvězdu. Jedno další dítě je naděje.“ I když se Ježíš narodil chudý a pronásledovaný, přesto přinesl naději.

„Pro každého z vás, kteří posloucháte,“ uzavřel papež, „bych chtěl poprosit, aby vám Pán dal něhu dítěte, abychom neztratili lidskou něhu, aby nám pomohl a aby vám dal světlo hvězdy.“

A nakonec všem požehnal a popřál „dobré a svaté Vánoce“.

„Ať vám Bůh žehná.“

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 20. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version