Křesťan dnes

Papež se na ostrově Lesbos setkal s migranty, zkritizoval lhostejnost Evropy

Atény – Papež František se dnes po pěti letech vrátil na řecký ostrov Lesbos. V tamním uprchlickém táboře se setkal s migranty a nabídl jim útěchu. Ve svém projevu opět zkritizoval lhostejnost a sobeckost Evropy, která podle něj „odsuzuje k smrti ty, kteří se ocitli na okraji společnosti“, uvedla agentura AP.

„Středozemní moře, které po tisíciletí sbližovalo různé národy a vzdálené země, se nyní stalo ponurým hřbitovem bez náhrobků. Nenechme, aby se naše moře – mare nostrum – proměnilo v pusté moře smrti – mare mortuum,“ prohlásil papež. „Prosím, zastavme toto ničení civilizace,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍPapež František přijel do Atén, kritizoval Evropu za přístup k migrační krizi

Po táboře, kde migranti žijí v bílých obytných kontejnerech OSN, se František procházel bez roušky, místní děti hladil po hlavách a ochotně pózoval pro fotografie. „Přijel jsem, abych viděl vaše obličeje a podíval se vám do očí. Očí plných strachu a očekávání, očí, které viděly násilí a chudobu, očí zmáčených množstvím slz,“ řekl směrem k přítomným migrantům. V táboře žije asi 2200 žadatelů o azyl ve velmi obtížných podmínkách.

Jedním z těch, kteří byli pozváni do blízkosti papeže, byl i Christian Tango Mukaya, otec tří dětí z Konga, který se během cesty do Evropy oddělil od své ženy a nyní ji nemůže najít. Doufal proto, že jeho zviditelnění po boku Františka by mohlo pomoci celou rodinu opět spojit. „Doufáme, že jednou budeme zase všichni spolu,“ uvedl ještě před papežovým příjezdem. „A doufáme rovněž, že nám příjezd papeže pomůže přinést změnu. Pokud jde o podmínky, ve kterých žijeme, chtěli bychom lepší život. Trpíme tady, je zima, nemáme topení. Chtěli bychom poprosit papeže, aby nám pomohl,“ dodal Mukaya.

Ostrov Lesbos pontifex navštívil už v roce 2016, prošel si tehdy nechvalně proslulý uprchlický tábor Moria, setkal se se stovkami uprchlíků a s některými i poobědval. Zároveň s sebou odvezl do Říma tři syrské muslimské rodiny, celkem 12 lidí, z toho šest dětí.

V letech 2015 a 2016 dorazilo z Turecka do Řecka více než jeden milion migrantů, většinou utíkajících kvůli válečným konfliktům v Iráku a Sýrii. Právě Lesbos byl tehdy nejvytíženějším místem, kde se žadatelé o azyl hromadili. Přeplněný a naprosto nevyhovující uprchlický tábor Moria zničil v loňském roce požár.

Současní obyvatelé tábora, z nichž mnohým se během čekání na udělení azylu narodili potomci, doufali v podobné gesto. „Příjezd papeže je pro nás požehnáním, doufáme, že nás vezme s sebou, tady nás čeká jen utrpení,“ uvedla pro agenturu AP Enice Kiaku z Konga, jejíž dvouletý syn se narodil na Lesbu. Ona ani malý Guilain nemají žádné doklady totožnosti a na ostrově uvázli. Žádný přesun uprchlíků z Řecka ale tentokrát Vatikán neoznámil.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Téma migrace papežově pětidenní cestě na Kypr a do Řecka dominovalo. Hlava katolické církve opětovně vyzvala evropské země, aby přestaly stavět zdi, podněcovat strach a nepouštět dovnitř ty, „kteří to nejvíce potřebují a klepou na naše dveře“. „Žádám každého muže a ženu, nás všechny, abychom překonali paralýzu strachu, lhostejnost, která zabíjí, cynické pohrdání, které odsuzuje k smrti ty, kteří se ocitli na okraji společnosti,“ prohlásil dnes papež. „Přestaňme ignorovat realitu, přestaňme neustále přesouvat odpovědnost, přestaňme přesouvat téma migrace za ostatní…jako kdyby to bylo jen zbytečné břemeno, které musí nést někdo jiný,“ dodal.

Jeho projevu v jednom ze stanů naslouchali i řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová, místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas a migranti z Afghánistánu, Iráku či Konga. Řecká prezidentka postup Atén ve vztahu k uprchlíkům bránila, zároveň poděkovala Františkovi, že svou přítomností v Řecku vyjádřil zemi podporu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version