Křesťan dnes

Papež se omluvil za utrpení dětí v bývalých církevních školách v Kanadě

Vatikán – Papež František se dnes omluvil domorodým obyvatelům Kanady za utrpení, které děti jejich předků musely snášet v internátních církevních školách od 19. století do druhé poloviny minulého století. Papež to učinil při audienci, na níž přijal zástupce Métisů, Inuitů a dalších domorodých národů. Jejich představitelé žádají i omluvu na kanadském území, což by mohl papež podle agentury EFE udělat koncem července.

„Za politováníhodné chování těch členů katolické církve žádám Boha o odpuštění,“ řekl dnes papež. „Chci vám z hloubi svého srdce říci, že mě to velmi bolí. Připojuji se ke kanadským biskupům s omluvou,“ dodala hlava katolické církve během audience, na níž kanadští indiáni i zatancovali a přinesli papežovi dárky. Kanadská biskupská konference se veřejně omluvila loni v září a katolická církev také už dříve vyplatila odškodné.

SOUVISEJÍCÍPapež se setkal se skupinou kanadských původních obyvatel, žádají omluvu

Papež František dnes podle AP také řekl, že se za činy katolických představitelů, které způsobily utrpení domorodých dětí v kanadských školách, stydí. Odsoudil rovněž jejich neúctu ke kultuře kanadských domorodých národů a jejich duchovním hodnotám. „Je to mrazivé pomyšlení, že se někdo snažil ukrást lidem kulturní identitu a oddělit je od jejich kořenů,“ uvedl papež. Dodal, že to způsobilo nevyřešená mezigenerační traumata.

Papež se se třemi desítkami zástupců domorodých obyvatel Kanady setkal tento týden několikrát a vyslechl si jejich příběhy. Hovořili v nich mimo jiné o nutnosti obnovit důstojnost, o kterou přišli vinou špatného zacházení za dřívějších kanadských vlád.

Kanadský školský systém od 19. století až do 90. let minulého století odděloval děti původních obyvatel od jejich rodin a posílal je do internátních škol, kde byly mnohé z nich týrány, sexuálně zneužívány a trpěly hladem. Podle odhadů expertů v nich zemřelo 4000 až 6000 dětí. Systém byl součástí snah o asimilaci domorodých národů. Podle kanadských vyšetřovatelů bylo takto umístěno do internátních škol a izolováno od rodičů a své kultury přes 150.000 dětí. Zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala podle agentury AP katolická církev.

Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za „kulturní genocidu“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Už bývalá hlava katolické církve, papež Benedikt XVI. podle agentury EFE požádal o odpuštění za to, co se dělo v kanadských církevních školách. Podle AP se ale Benedikt XVI. výslovně neomluvil, nýbrž vyjádřil „zármutek nad bolestí způsobenou politováníhodným chováním některých členů církve.“ Se zástupci domorodých obyvatel se bývalý papež setkal v roce 2009.

Rovněž papež František vyjádřil zármutek a lítost, když se loni na jaře našly ostatky 215 dětí v bývalé katolické internátní škole pro domorodé děti v kanadské Britské Kolumbii. Tento nález oživil debaty o tragédii domorodých dětí a volání po spravedlnosti i omluvě od kanadského státu i církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. dubna 2022 Foto: YouTube – papež František

Exit mobile version