Křesťan dnes

Papež se setkal s evropskými rabíny a odsoudil antisemitismus i válku

Vatikán – Papež František se dnes navzdory své nemoci setkal s evropskými rabíny a při schůzce odsoudil antisemitismus, válku a terorismus. Svůj plánovaný projev František rabínům předal v tištěné podobě, což vysvětlil tím, že se necítí dobře, napsala agentura AP. Počet antisemitských činů v Evropě výrazně stoupl od říjnového útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael, který poté zahájit ofenzivu zaměřenou na Pásmo Gazy, kde Hamás vládne. Odpoledne si papež s dětmi z celého světa povídal o válce, o zdraví i o svých snech, píše AFP.

„V zemi požehnané nejvyšším opět propuklo násilí a válka, kterou zdá se neustále přiživují zloba, nenávist a smrtící boje. … Velké obavy vzbuzuje také šíření antisemitských demonstrací, které důrazně odsuzuji,“ uvedl papež při setkání s rabíny. František rovněž řekl, že většina jeho myšlenek a modliteb směřovala k dění posledních týdnů, napsal deník The Guardian.

SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Mír v nedohlednu

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni potvrdil, že papež je nachlazený a že vytištěný text pro rabíny mu měl ušetřit síly, aby si s každým z nich mohl osobně pohovořit. Večer šestaosmdesátiletého Františka čekalo setkání se 7000 dětmi z 84 zemí.

Papež se nabídl jako prostředník při vyjednávání o příměří mezi Izraelem a Hamásem a o propuštění asi 240 rukojmích, které bojovníci Hamásu a dalších radikálních organizací unesli 7. října při útoku na jih Izraele. František v neděli odpoledne telefonoval s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím o blízkovýchodním konfliktu. O rozhovor podle vatikánského mluvčího požádal Raísí.

Raísí před týdnem uvedl, že Izrael svým postupem vůči Pásmu Gazy překročil červenou linii. Raísí také kritizoval Spojené státy, že poskytují širokou podporu Izraeli, zatímco vyzývají Teherán, aby se do konfliktu nezapojoval.

Papež dnes odpovídal na otázky dětí od sedmi do 12 let z celého světa, které se ptaly mimo jiné na jeho sny, na válku, nebo co dělá, když je rozčílený. František žertoval, že se někdy naštve, ale nikdy nekouše. Dětem poradil, že ve vzteku je nejlepší nejprve vypít sklenici vody a až potom mluvit. Debata se točila i okolo závažnějších témat a všichni společně drželi minutu ticha za děti, které zemřely ve válkách.

„Neexistuje žádná metoda, jak se naučit udělat mír. Mír se dělá s otevřeným srdcem a podanou rukou,“ odpověděl papež na otázku malé Palestinky, jestli když bude třetí světová válka, tak už nikdy nebude mír. „Když zničíme Zemi, zničíme i sami sebe,“ poznamenal také papež k tématu ochrany klimatu a děti vyzval, aby nikdy neplýtvaly jídlem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Exit mobile version