Křesťan dnes

Pochody spravedlnosti

V neděli po celém Bělorusku procházely „Pochody spravedlnosti“. Tentokrát si silové jednotky nejhůř počínaly v Hrodně a v Brestu. V Brestu použili slzný plyn a stříleli do vzduchu. Velmi mnoho lidí po celé zemi bylo zase zadrženo, v těch dvou městech velmi brutálně. U nás se před revolucí říkalo, že „kdo nebyl na výslechu u STB, nemá dokončené vzdělání“.  V Bělorusku teď říkají něco podobného. Jedna demonstrantka (v sobotu byla zadržena, po několika hodinách propuštěna) řekla médiím: „Bělorusko se teď nově rodí v autozacích. A já jsem v sobotu prodělala tento křest.“ (autozak = auto na převoz zadržených, náš „anton“). Jeden z našich bratrů napsal: „Mnohým teď situace připomíná boxerský zápas v těžké váze, kde se dva soupeři objímají v hýždích, unavení z toho, že stojí v klinči… Ale všichni víme, že pokud ne knockoutem, tak na body, určitě vyhrajeme! Hned jakmile zazní gong ve 12. kole.“

Toto byla šestá neděle, kdy v Bělorusku probíhaly pochody statisíců lidí. Náš přítel pastor Antoni Bokun napsal na svém FB: „Už jsme ŠESTKRÁT obešli Minsk. Aby padlo Jericho, bylo nutné ho obejít sedmkrát…“ V komentáři někdo napsal, že na příští neděli je plánován Pochod svatých! Kéž by Antoniho slova byla prorocká.

V pondělí začíná v Bruselu summit EU a byla na něj pozvaná Sviatlana Cichanouska. Již tam přijela a setkala se se skupinou evropských poslanců. V pondělí ráno se setká s ministry zahraničí, kterým české osobnosti dnes adresovaly svůj dopis. Poté zamíří na zasedání zahraničního výboru Evropského parlamentu a nakonec přijde i na demonstraci, kterou pořádá místní běloruská komunita.

Několik českých senátorů, současných a bývalých poslanců, europoslanců a dalších osobností veřejného života v ČR vyzývá představitele států EU, aby prosadili co nejrychlejší uvalení sankcí vůči osobám odpovědným za represe proti demonstrantům v Bělorusku. Napsali to v otevřeném dopisu k pondělnímu jednání ministrů zahraničí EU. Signatáři požadují, aby unijní státy uznaly za představitelku Běloruska S. Cichanouskou.

V sobotu telegram kanál NEXTA publikoval seznam s osobními údaji (jména, data narození, místa služby…) 1003 příslušníků ozbrojených sil, který dostal od hackerů. „Protože represe pokračují, bude pokračovat i masové zveřejňování dalších osobních údajů. Nikdo nezůstane anonymní, ani pod maskou,“ uvedli hackeři podle agentury Reuters ve svém prohlášení. Pro nás to teď už zní divně, ale v boji „účel světí prostředky“. Zbavení anonymity, jakmile ti lidé vědí, že je známa jejich totožnost, ihned mění jejich chování a mnozí jsou rázem ochotní k dialogu. V neděli se 200 lidí z tohoto seznamu kanálu NEXTA ozvalo s prosbou, aby byli ze seznamu vyřazeni, že se represí neúčastní a jsou připraveni ze silových složek odejít. Celkem již několik tisíc nyní již bývalých příslušníků ozbrojených sil požádalo o pomoc, která je poskytována těm, kdo odmítli vykonávat nezákonné příkazy a odešli od silových jednotek.

Maryja Kalesnikava, která je ve vazbě poté, co roztrhala na ukrajinské hranici pas, aby zabránila své deportaci z Běloruskaposlala z vězení vzkaz národu: „Svoboda stojí za to, aby se za ni bojovalo. Nebojte se být svobodní! Pevně vás objímám a miluji. Jsem šťastná, že jsem Běloruska. Jste neuvěřitelní. Ničeho nelituji a jednala bych znovu stejně.“ Také poděkovala mezinárodní veřejnosti za podporu.

Podle Alese Bialiackého, vedoucího lidskoprávní organizace „Viasna“, se nyní v Bělorusku odehrává zcela bezprecedentní situace. Dochází k neuvěřitelnému množství zavírání lidí. V letech 2006 a 2010, kdy byly v minulosti největší represe, bylo okolo 3000 lidí, kteří byli represemi nějak zasaženi. Tentokrát jsou ale počty v úplně jiné dimenzi: „Počet lidí, kteří prošli správními tresty nebo byli jen zadržení, nyní překračuje všechny meze. Něco takového v historii Běloruska ještě nikdy nebylo. Asi 1700 lidí bylo zadrženo ještě pře volbami. Po 9. srpnu je to již okolo 12 000. Máme tu prostě kolosální množství lidí, ale lidé se nevzdávají, lidé stále vzdorují a toto číslo není konečné. A co je nejnepříjemnější a nejnebezpečnější, to je trestní stíhání. Nyní se to týká asi 300 lidí, kteří byli obvinění z politických důvodů a jsou ve vězení nebo jsou stíhaní na svobodě.“

Na závěr vám posílám odkaz na další úžasnou píseň:

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (přeje si zůstat v anonymitě) Datum: 21. září 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Exit mobile version