Křesťan dnes

Pod skokanským můstkem ve Willingenu bude ekumenická bohoslužba

wikimedia commmons

Willingen (Německo) – Skokanský můstek ve Willingenu, na kterém se pravidelně konají závody Světového poháru, bude letos na Štědrý den dějištěm ekumenické bohoslužby. Organizátoři tím chtějí umožnit při současných restrikcích proti šíření koronaviru účast na mši co největšímu počtu lidí. Kvůli opatřením bude do areálu vstup možný jen s lístkem na jméno.

„Pandemie letos tak moc ovlivnila celý náš život. Řada společenských událostí musela být okleštěna nebo s těžkým srdcem úplně zrušena. Snad nám bude přát vánoční počasí,“ uvedl farář Christian Röhling, který je velkým fanouškem skoků na lyžích a na Mühlenkopfschanze při Světovém poháru nikdy nechybí. V této sezoně budou skokani ve Willingenu závodit 30. a 31. ledna.

Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci

Dnes je druhá adventní neděle, která předznamenává blížící se vánoční svátky. Na bronzovou neděli lidé zapalují už dvě ze čtyř svíček a v rodinách se naplno rozjíždějí přípravy na svátky. Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti. Značná část lidí ale vyráží do obchodů nakoupit dárky, věnuje se předvánočnímu úklidu a pečení cukroví. Letošní předvánoční atmosféra je ovlivněna koronavirovou pandemií, kvůli které musí lidé dodržovat řadu opatření. Obchody jsou dnes na rozdíl od předchozího adventního víkendu už všechny otevřené.

Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro věřící představuje očekávání příchodu Mesiáše, uskutečněného podle křesťanské víry a podle bible narozením Ježíše Krista 25. prosince. Světlo hořící svíčky na věnci je pro ně symbolem Krista a naděje. Hasiči ale každoročně lidi nabádají k opatrnosti, svíčky na adventních věncích patří k častým příčinám požárů v předvánočním období.

Protiepidemická opatření se týkají i návštěv kostelů. Bohoslužeb se může nyní účastnit maximálně 30 lidí. V době adventu mohou lidé přijít rozjímat na roráty, ranní mše, které začínají ještě za tmy. Z katedrály sv. Víta v Praze se letošní roráty kvůli uzavření Pražského hradu přesunuly do 12. prosince do kostela sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Roráty se budou ve všední dny konat vždy od 06:30, v sobotu od 07:00.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons

Exit mobile version