Křesťan dnes

Podle Pastirčáka je postupná jednota církve nejen možná, ale nevyhnutelná

V rámci modlitby za jednotu křesťanů se kazatel Církve bratské v Bratislavě vyjádřil k ekumeně. Podle něj je spolupráce jednotlivých denominací směřující k jednotě nejen možná, ale nevyhnutelná.  

Daniel Pastirčák vysvětlil, že otázky kolem lidského údělu, života a smrti ve své podstatě spojují lidi a vedou je k pokoře a vzájemnému naslouchání. 

SOUVISEJÍCÍDaniel Pastirčák: Nečekané bohoslužby

„Nic krásnějšího vlastně ani neexistuje, než zážitek té jednoty, když se setkají lidé z úplně různých cizích cest. V křesťanství se setkávají lidé, kteří byli osloveni vzkříšeným životem, boholidským životem v Kristu, životem v jeho plnosti,“ řekl v rozhovoru pro NM portál Daniel Pastirčák. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Problémy v ekumeně vidí v historii, kdy během reformace vznikla propast mezi katolíky a protestanty, když „papež Lev X. proklel Luthera a Luther proklel papeže ve jménu Krista,“ ale také v postoji, kdy jednotlivé denominace se domnívají, že jsou držiteli pravdy.  

„Myslím, že postupné sjednocování církví, tedy ekumena, ne že je možná, ona je podle mě nevyhnutelná,“ dodává pro NM portál slovenský evangelikální kazatel. 

Spolupráce napříč církvemi se neodehrává ani tak na organizované úrovni, ale hlavně přátelstvím při společném hledání. Jako příklad uvedl svůj vztah ke katolickému knězi Antonu Srholcovi. 

 „Mým velmi blízkým přítelem byl Anton Srholec. On je pro mě úplně nejživějším pramenem ekumeny. Stále mám velmi živé vzpomínky na všechno, cojsme spolu zažili, to, jak jsme spolu mluvili o světě, o víře, o Bohu. Takových přátel mám mnoho i z různých křesťanských církví, ale on byl asi nejvýraznější z nich. Podobně například i Robert Bezák,“ konstatoval v rozhovoru pro NM portál kazatel bratislavského sboru Kaplnka Daniel Pastirčák. 

Daniel Pastirčák patří mezi nejvýraznější tváře slovenského protestantismu a často se angažuje v různých mezidenominačních setkání. Koncem roku se Pastirčák spolu s Annou Polckou z evangelické církve a Martinem Kováčem ze Starokatolické církve účastnil půlnoční ekumenické bohoslužby. Největší slovenský hudební festival Pohoda pozval Daniele Pastirčáka, aby tam vedl bohoslužbu. V jeho sboru Kaplnka měl homílii také emeritní arcibiskup Robert Bezák.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. února 2022 Foto: Facebook – Daniel Pastirčák

Exit mobile version