Křesťan dnes

Pokračuje debata o asistované sebevraždě ve Velké Británii a Itálii

stáří duchod eutanázie staroba

Eutanazie je nejenom českým předvolebním tématem. V blízké době o ní, resp. o její variantě, nazývané „asistovaná sebevražda“, budou diskutovat parlamenty dvou evropských zemí – Itálie a Velké Británie.

Sněmovna lordů ve Spojeném království začne projednávat návrh zákona o asistované sebevraždě 22. října. Tím bude zahájena druhá fáze legislativního procesu, který v květnu otevřela Dolní sněmovna a jehož cílem je schválit návrh zákona o tzv. „pomoci při umírání“, který předložila baronka Molly Meacherová, předsedkyně skupiny podporující asistovanou sebevraždu. Zákon se bude vztahovat na nevyléčitelně nemocné dospělé osoby, které si budou moci vybrat, jak a kde ukončit svůj život, a to po obdržení souhlasu dvou lékařů a soudce Nejvyššího soudu. Poslední pokus o legalizaci asistované sebevraždy ve Spojeném království proběhl v roce 2015, kdy byl Marrisův návrh zákona v Dolní sněmovně zamítnut 330 ku 118 hlasům.

SOUVISEJÍCÍPapež: Potrat a eutanázie – velice špatný zvyk zabíjet

Katolická církev se k návrhu tohoto zákona dlouhodobě vyjadřuje a nyní svůj nesouhlas zopakovala v postojích několika svých pastýřů. Kupříkladu nottinghamský biskup Patrick McKinney připomíná, že „podle vnitrostátního britského práva mají lékaři povinnost udělat vše, co je v jejich silách, aby smrt byla klidná a důstojná. Nabídnout zoufalým pacientům smrtící recept by naopak znamenalo znepokojivou změnu v naší kultuře péče“, vysvětluje. „Právě jsme zažili celosvětovou pandemii“, dodává biskup McKinney, „a mnozí lidé přinesli obrovské oběti, aby ochránili nejzranitelnější členy naší společnosti před potenciálně smrtícím virem. Tento postoj“, objasňuje nottinghamský biskup, „jasně potvrzuje, že jako civilizovaná společnost si přirozeně vážíme života každého člověka bez ohledu na jeho věk nebo zdravotní stav. Naproti tomu zavedení systému, který by povoloval asistovanou sebevraždu nevyléčitelně nemocných, by vyslalo zprávu, byť neúmyslnou, že některé životy si již nezaslouží, aby se o ně bojovalo“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Dne 25. října bude rovněž italský parlament projednávat zákon o asistované sebevraždě. Z mnoha reakcí na tuto skutečnost citujme předsedu neziskové organizace „Pro život a rodinu“ (Pro Vita & Famiglia), Toniho Brandiho. Jak upozorňuje, v Belgii vedl zákon o eutanazii k nárůstu novorozeneckých úmrtí. Studie v British Medical Journal totiž ukazuje, že na severu této země má 10 % těchto úmrtí na svědomí právě eutanazie. Evropský institut bioetiky vysvětlil, že v 91 % případů byl hlavní důvod u eutanazie kojenců spojen s nedostatečnými vyhlídkami na psychickou a fyzickou pohodu během života. Zákon o eutanazii v Belgii totiž není omezen žádnou věkovou hranicí. Itálie by se tak mohla podobat několika málo zemím (pouze deseti ze 194), jako je Belgie, které již léta legalizují asistovanou sebevraždu nebo eutanazii, která se pak v důsledku nevyhýbá ani kojencům a dětem, o nichž se lékaři domnívají, že by se u nich mohly rozvinout závažné choroby, varoval předseda italské neziskové organizace podporující rodinu a život.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 12. října 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Exit mobile version