Křesťan dnes

Policie zastavila práce sochaře Váni na obnově Mariánského sloupu 

Praha – Akademický sochař Petr Váňa začal na Staroměstském náměstí s obnovou Mariánského sloupu. Váňa podle Aktuálně.cz řekl, že sloup má platné stavební povolení, které ale brzy vyprší.

Magistrát hlavního města se vyjádřil, že práce na sloupu, ke které si sochař přizval pomocníky, se uskutečnily načerno. Váňa měl na místě odstranit dlažební kostky a odhalit půdorys původního základu, kde Mariánský sloup kdysi stál.

Odpůrci obnovy sloupu argumentují tím, že byl symbolem násilné rekatolizace českých zemí. Sloup strhl v roce 1918, krátce po vzniku samostatného Československa, dav lidí, podle nichž sloup poukazoval na habsburskou nadvládu.

Sloup vznikl za přispění císaře Ferdinanda III. Habsburského jako připomínka úspěšného odražení švédského obléhání Prahy. Nechybělo na něm ale ani alegorické zobrazení vítězství katolíků nad snahami o reformaci církve. Podle sochaře Petra Váni, který již asi 20 let pracuje s dalšími kolegy na kopii díla, by obnova sloupu představovala usmíření. Na Staroměstském náměstí totiž stojí mimo jiné od roku 1915 pomník náboženského reformátora Mistra Jana Husa.

Plán obnovení Mariánského sloupu rozpoutal širokou společenskou diskuzi a zjitřil emoce převážně protestantských křesťanů, pro které je Mariánský sloup symbolem útlaku a ideologickým znamením poroby českého národa. Na protest proti stavbě sloupu již vznikla celá řada petic. Ekumenická rada církví v České republice a Česká biskupská konference založila komisi pro české církevní dějiny 17. století, která bude zkoumat problematická místa českých dějin, jako jsou stavovské povstání, bitva na Bílé Hoře a rekatolizace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: CC Search – Staroměstské náměstí

Exit mobile version