Křesťan dnes

Polovina pastorů uvedla, že ve svých sborech slyší konspirační teorie

Neobjevují se jen na Facebooku nebo na obskurních webech, ale našly si cestu také do církve. Podle studie zveřejněné v úterý 26. ledna společností LifeWay Research zhruba polovina všech protestantských pastorů ve Spojených státech tvrdí, že ve svých sborech slyšeli konspirační teorie.

Výsledky studie ukazují, že 49 % protestantských pastorů uvádí, že často slyší členy svých sborů opakovat konspirační teorie, které ovlivňují společenský život v zemi. „Křesťanské sbory jsou místem, kde se sdílí pravda,“ uvedl v písemném prohlášení výkonný ředitel LifeWay Research Scott McConnell. „Přesto polovina pastorů často slyší zprávy o spiknutí. Toto je překvapivé zjištění pravého opaku.“

SouvisejícíCo by křesťané měli vědět o QAnon

Podle údajů z průzkumu, duchovní slyší konspirační teorie od svých členů (61 %) ve sborech, které mají 250 členů a více.  Průzkum nezohledňoval, zda samotní pastoři věří konspiračním teoriím. Agentura rovněž nedefinovala, co považuje za konspirační teorii. Podle Life Research Center se také více konspiračních teorií šíří ve sborech vedených bílými pastory (50 %) ve srovnání s těmi, které vede pastor černé pleti (36 %).

Religion News Service jako příklad uvádí pastora Grega Lockeho z Global Vision Bible Church v Tennessee a spisovatele a rozhlasového moderátora Erica Metaxasa, kteří nadále sdílejí různé teorie, které údajně dokazují, že americké volby vyhrál bývalý prezident Donald Trump. Tyto teorie – které soudy a Kongres shledaly jako nepodložené – vyvolaly na začátku ledna nepokoje na americkém Kapitolu.

„V tuto chvíli se zdá, že více konspiračních teorií se šíří hlavně v politicky konzervativních kruzích, což odpovídá vyššímu procentu sborů vedených bílými protestantskými pastory,“ řekl McConnell.

Organizace LifeWay Research, která patří Jižním baptistům, provedla telefonický průzkum mezi 2. zářím a 1. říjnem 2020 na vzorci 1007 amerických protestantských pastorů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. ledna 2021 Foto:

Exit mobile version