Křesťan dnes

Polsko si připomíná 100. výročí narození papeže Jana Pavla II.

Jan Pavel II.

Varšava – Na pozadí silného politického napětí a sporů mezi vládnoucími konzervativci a liberální opozicí o konání prezidentských voleb si dnes Polsko slavnostně připomnělo 100. výročí narození papeže Jana Pavla II. Ten bývá ve své vlasti řazen mezi největší Poláky 20. století. V zemi se podle agentury AFP při řadě poct, mší, koncertů a ceremonií zdůrazňovala role polského papeže při pádu komunistických režimů ve východní Evropě.

„Tímto gestem chceme poděkovat Polsku a Janu Pavlovi II. za jejich příspěvek k pádu Berlínské zdi,“ řekl německý velvyslanec ve Varšavě Rolf Nikel, který předal Muzeu Jana Pavla II. úlomek z Berlínské zdi.

„Náš velký, skvělý krajan Jan Pavel II. změnil běh světových dějin,“ prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki. „Jeho zásluhou a zásluhou Solidarity (protikomunistického hnutí – pozn. ČTK) komunismus padl a můžeme budovat svobodné Polsko,“ dodal.

Šéf hlavní opoziční strany Občanská platforma Borys Budka navštívil Wadowice, rodiště Karola Wojtyly, jak znělo papežovo občanské jméno, kde zdůraznil papežovu podporu jednotě Evropy. „Jan Pavel II. a jeho zapojení do procesu přistupování Polska do Evropské unie přispěly k úspěchu velkého referenda, v němž se drtivá většina Poláků vyslovila pro vstup do EU,“ řekl.

Polská média informovala o mši, kterou nynější papež František sloužil před hrobkou Jana Pavla II., jakož i o akcích, které byly na počest polského papeže uspořádány v zahraničí, zejména v Maďarsku a v Litvě.

Karol Wojtyla, narozený 18. května 1920 na jihu Polska, byl zvolený do čela katolické církve 16. října 1978. Zemřel ve Vatikánu 2. dubna 2005. Papež František jej prohlásil za svatého 27. dubna 2014.

„Jan Pavel II. by se dnes dožil 100 let. V jeho životě se proplétaly strašné a bolestné okamžiky s radostnými a krásnými. Přežil ztrátu nejbližších, peklo války a komunismu. Díky neobyčejnému talentu a inteligenci rychle stoupal v církevní hierarchii a současně způsobil, že k němu lnuly davy lidí. Svým pontifikátem překonal mnoho rekordů. Historici mu stále častěji dávají přídomek veliký,“ napsal zpravodajský server Onet.pl, který při této příležitosti zveřejnil málo známé snímky z rodinného alba Karola Wojtyly.

AFP připomněla, že výročí papežova narození následovalo dva dny po zveřejnění dokumentu o zneužívání dětí v polské církvi, které kryl místní biskup, uvedený v dokumentu bratří Tomasze a Marka Sekielských plným jménem. Podobně tomu bylo i loni v prvém dokumentu bratrů Sekielských. Podle listu Gazeta Wyborcza prokuratura, podřízená ministru spravedlnosti Zbigniewovi Ziobrovi, rozhodla, že nevznese obvinění proti prelátům nařčeným z utajování těchto případů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 18. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Jan Pavel II.

Exit mobile version