Křesťan dnes

Polský krajně pravicový poslanec uhasil menoru v parlamentu

Varšava – Poslanec polské ultrapravicové strany Konfederacja (Konfederace) Grzegorz Braun dnes v předsálí Sejmu, dolní komory parlamentu, hasicím přístrojem uhasil menoru, svícen, který je symbolem judaismu. Stalo se to v době, kdy se v Sejmu odehrává debata před hlasováním o vyslovení důvěry vládě Donalda Tuska.

Novináři informující o dnešním dění v Sejmu natočili, jak Braun pomocí hasicího přístroje uhasil menoru stojící poblíž vánočního stromku. Přímo do obličeje také práškem zasáhl ženu, která se mu snažila zabránit v tom, aby přístroj používal, informují polská média. Halu zahalil oblak hasicího prostředku, který se usadil Braunovi na oblečení. „Skandál“ nebo „pane poslanče, jak se můžete takhle chovat?“, znělo na poslancovu adresu. Členové parlamentní ochranky přihlížející žádali, aby se rozešli.

SOUVISEJÍCÍ Biden s hosty slavil chanuku, před Bílým domem se protestovalo

Braun řekl, že se za své chování nestydí. Později od řečnického pultu prohlásil, že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“.

Předseda Sejmu Szymon Holownia řekl, že na půdě parlamentu se stala „skandální věc“. Vedení dolní komory parlamentu Brauna vyloučilo ze současné schůze a rozhodlo, že na tři měsíce přijde o polovinu poslaneckého platu. Kvůli jeho chování se vedení Sejmu obrátí na prokuraturu.

„Ostuda. Toto zrovna udělal polský poslanec. Pár minut poté, co jsme tam oslavili (židovský svátek) chanuku,“ napsal na sociální síti X izraelský velvyslanec v Polsku Jaakov Livne, který sdílel video z incidentu.

Kardinál Grzegorz Ryś, předseda výboru pro dialog s judaismem polské biskupské konference, vzkázal, že se za Braunovo chování stydí. „Omlouvám se celé židovské komunitě v Polsku,“ uvedl.

Braun byl před rokem 1989 členem polského protikomunistického odporu, působil například v Polsko-česko-slovenské Solidaritě. V minulosti neúspěšně kandidoval na polského prezidenta, poslancem Sejmu se stal v roce 2019, letos v říjnu mandát obhájil. Patří k zastáncům naprostého zákazu potratů nebo umělého oplodnění metodou in vitro. Je stoupencem trestu smrti, monarchie a kritikem demokratického zřízení. V minulosti podpořil nápad formálně prohlásit Ježíše Krista polským králem. V době šíření covidu-19 podporoval teorie, že pandemie neexistuje a že si ji vymysleli politici a mainstreamová média. Podle agentury AP Braun také tvrdil, že existuje spiknutí s cílem přeměnit Polsko na „židovský stát“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version